Jak pěstovat vistárie, nádherně kvetoucí popínavé dřeviny

24. květen 2012
Rada pro tento den

Obří dřevnaté liány vistárie ovíjejí ploty, pergoly či vchody a v době květu je zdobí až půlmetrovými hrozny bílých, růžových či fialových květů. Než vistárie poprvé zakvetou, trvá to od doby výsadby pět až osm let v závislosti na kultivaru, způsobu množení, řezu, kondici, tvarování, hnojení.

Kam vistárie umístit?

Rostlině vybereme slunné, teplé a před severním větrem chráněné stanoviště. Zvolíme pohledově nejzajímavější místo na zahradě, třeba u vchodu domu, kolem balkonu, pergoly, štítu domu či u vysoké kamenné opěrné zdi. Vistárii vysazujeme dál ode zdi, aby netrpěla suchem. Opora musí být dostatečně nosná a stabilní.

Půda

Vistárie vyžaduje propustnou, hlinitou, živnou půdu, vylepšenou humózním kompostem s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Nevhodná je půda s vyšším než 5% obsahem vápníku, listy pak trpí silným žloutnutím (chlorózou). Proto také vistárie přihnojujeme výhradně kyselými hnojivy.

Výsadba

Chceme-li mít jistotu, že se vistárie ujmou, vysadíme nejlépe na jaře bezlisté sazenice zapěstované v květináčích nebo kontejnerech s pevným kořenovým balem. Při podzimní výsadbě se stává, že během zimy dužnaté kořeny zahnívají a roubovaná část velkokvětého kultivaru může namrznout. Při jarní výsadbě je nutné sazenice důkladně zalít a udržovat půdní vláhu až do doby plného zakořenění.

Péče

Půdu kolem zakryjeme vrstvou drcené kůry a vistárie vysazené u jižní stěny zastíníme do doby, než zakoření, aby snesly i letní úpal. Při jarní výsadbě zkrátíme sazenici na 5 pupenů a ostatní, pod ním vyrůstající dlouhé výhony svírající ostrý úhel s hlavní osou, zkrátíme na tříoké čípky a krátký trnový obrost. Kratší výhonky, případně květní pupeny neřežeme.

Další tipy pro pěstování popínavých rostlin najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.

Spustit audio