Jak pěstovat růže jako pokojovky

9. říjen 2013
Rada pro tento den

Vhodné jsou rozličné minirůže odvozené od odrůdy Rosa chinensis "Minima". Většinu z nich však nelze pěstovat celoročně. Desítky odrůd s nádhernými květy všech barev nás budou těšit, pokud jim dopřejeme zejména zimní odpočinek v chladu.

Kdy se z nich můžeme radovat
Minirůže kvetou v pokojových podmínkách od jara do léta. Dobu kvetení prodloužíme pečlivým odstraňováním uschlých květů. Když růžičkám před zimou opadají všechny listy, je třeba rostlinkám dopřát dvouměsíční odpočinek. Na tuto dobu je umístíme do chladné zimní zahrady nebo na chodbu, kde však teplota nesmí přesahovat 7 °C, aby se růže neprobudily. Výhoda je, že minirůžím opadají listy, a proto je nemusíme nutně zimovat na světle. Ale pozor, během odpočinku nesmíme rostliny přelévat, vypařují totiž jen minimum vody a mohly by uhnít!

Jak je chránit
Růžičky můžeme umístit i ven, ale musíme kořenáč ochránit proti promrznutí kořenů důkladnou izolací. Květináč můžeme také zapustit do země. Ale přesto růžičky raději zimujeme v domě, protože déletrvající třeskuté mrazy jsou pro ně nebezpečné, i když kořenáček důkladně ochráníme před chladem. Růže pěstované doma přesazujeme na podzim, na jaře můžeme rostliny množit vrcholovými řízky.

Když se oteplí
Na jaře pak také minirůže asi o třetinu seřízneme a přemístíme je na středně teplé místo. Teprve po dvou týdnech aklimatizace je můžeme postavit na světlé a teplé místo, růžičkám nevadí ani přímé slunce. V této době rostliny vyžadují hojnou zálivku i přihnojování, nejlépe hnojivem pro růže.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v prosincovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio