Jak pěstovat africkou fialku

27. listopad 2013
Rada pro tento den

Barevná škála současných rostlin je velmi široká a sahá od tradiční modré až k fialové, růžové, bílé a výjimkou nejsou ani dvoubarevné květy.

Africká fialka je poměrně nenáročná pokojová květina, které vadí pouze zplodiny z plynových spotřebičů, zejména na svítiplyn.
Odkvetlé kvítky je vhodné odstraňovat. V domácnostech saintpaulie dobře roste při pokojové teplotě kolem dvaceti stupňů. V létě nemá ráda přímé slunce, vyhovuje jí spíše přistíněné stanoviště. Během zimních měsíců u nás trpí nedostatkem světla, protože nemá výraznější období klidu. Během zimy ji proto můžeme přisvětlovat světlem vhodným pro rostliny. Ale na sluníčko ji nedáváme. Saintpaulie pak pokvetou po celý rok.

Čím jim prospějeme
Vyžadují mírně kyselý a dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Nesnášejí zasolený substrát a proto je pravidelně přesazujeme do čerstvé zeminy. Během roku rostliny také pravidelně přihnojujeme slabým roztokem plného hnojiva. Protože se rostliny pěstují v malých květináčích, musíme je zalévat pravidelně, nejlépe přiměřeně teplou měkkou vodu a do misky. Substrát musí být trvale vlhký, ale ve spodní misce nesmí voda zůstat delší dobu.

Jak bojovat proti chrobám
Na rostlinách se mohou vyskytnout mšice, třásněnky i listová háďátka. Z chorob se objevuje pravé padlí. Ovšem nejškodlivější je fyziologická choroba způsobená přemokřeným substrátem při nižších teplotách či odlišnou teplotou zálivky a substrátu. Rostlině pak začnou uhnívat kořeny, má svěšené listy a vypadá jako suchá. Přelitou rostlinu je třeba přesadit a odstranit zahnívající kořeny. V našich bytových podmínkách bychom rostlinám měli dopřát vzdušnou vlhkost. Saintpaulie tedy pravidelně rosíme, ovšem pouze měkkou odstátou vodu.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.