Jak kandovat dýně a brusinky?

13. srpen 2013
Rada pro tento den

Dýně vydlabeme, zbavíme jader a nakrájíme na plátky silné 0,5 - 0,7 cm a velké asi 2 x 3 cm.

Postup
Vložíme je do nerezového kastrolu, kam se vejdou asi 4 kg dýňových plátků. Zasypeme je balíčkem želírovacího cukru a dřevěnou špachtličkou je lehce promícháme; dýně začne nepatrně pouštět šťávu. Při zahřívání dýni pravidelně mícháme, přidáme 1 lahvičku ananasové tresti, 2–3 lžičky kyseliny citronové, obsah přivedeme k varu a ihned odstavíme. Šťávu ochutnáme, protože někdy je třeba přidat ještě lžičku tresti a 2–3 lžíce želírovacího cukru. Ale stačí i obyčejný. Dýně by měla být prakticky ponořena ve vlastní šťávě. Dýni pak necháme v kastrolu a na dva dny ji uložíme do chladu. Třetí den ji zahřejeme asi na 80 °C a opět ji uložíme do chladna. Následující den ji zahřejeme jen mírně, cedníkem pak z hrnce vybíráme kousky ovoce a i s částí šťávy je nasypeme na plata sušičky a lehce je rozhrneme dřevěnou špachtličkou. Kandujeme dvakrát po čtyřech hodinách při nejvyšší teplotě. Po každém cyklu necháme ovoce zchladnout, „vyvětrat“, aby odešla z dýně vlhkost. Poté kandujeme již při nižší teplotě. Před každým dalším zapnutím sušičky kousky dřevěnou špachtličkou přerovnáme od středu k vnější straně plata a obráceně. V přestávkách mezi jednotlivými cykly sušení kousky dýně oddělujeme špachtličkou a usušené kousky odebíráme do sklenic.

Brusinky
Sbíráme je po prvních mrazících v listopadu, když se opět trošku oteplí. Bereme i méně zralé, kandováním získají vyváženou chuť. Brusinky opereme ve vodě a každou bobuli nařízneme do kříže. Asi 0,75 l naříznutých brusinek vsypeme do nerezového kastrolu, zasypeme je jedním balením želírovacího cukru, téměř je zalijeme domácí rybízovou šťávou (můžeme i koupenou), přidáme 1–2 lžičky kyseliny citronové a za stálého míchání přivedeme k varu. Kastrol ihned odstavíme a obsah necháme v chladnu dva dny. Třetí den kastrol zahřejeme asi na 70–80 °C a poté jej opět uložíme do chladna. Následující den brusinky mírně zahřejeme, sítem je vybereme a nasypeme na plata sušičky. Kandujeme čtyři hodiny na plný výkon a dále jako při kandování dýně.

Další informace najdete v srpnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.