Jak a čím lepit kovy
Samozřejmě, že od slepených kovových části nemůžeme očekávat stejné vlastnosti jako po jejich svaření, sešroubování nebo snýtování. Častěji tedy ke kovu přilepujeme jiné materiály.
Jestliže nebude spoj příliš namáhaný a velký
Použijeme kyanakrylátová sekundová lepidla (např. Alteco Super Glue, Bison Super Glue, Lepox Super Blesk, Liquid, Loctite Super Attak, Pattex aj.). Naneseme je na jednu plochu, spoj znehybníme a počkáme 30–60 sekund. Takto na kov nalepujeme třeba kovový štítek či plechový kryt. Ke stejnému lepení, případně k lepení větších ploch, lze použít rozpouštědlová lepidla typu Chemoprén či Alkaprén, která jsou určena k lepení savých materiálů s nesavými, ale v určitých případech mohou spojit i kov s kovem. Je potřeba je nanést na obě plochy, počkat až zavadnou, předměty spojit a do zaschnutí spoj zatížit. Spoj vydrží namáhání tlakem, smykem a do jisté míry i tahem.
Ke kvalitnějšímu lepení použijeme dvousložková lepidla, a to buď epoxidová s obsahem kovových plniv, metakrylátová nebo polyuretanová. Někdy se jim také říká strukturální, protože narušují strukturu kovu, aby s ním mohla lépe splynout. Spoje lepené jedno i dvousložkovými epoxidy (např. Belzona – opravárenský kov, Bison Epoxy–Metal, FixMetal, Heffed – rychlý tekutý kov, Lepox Metal, Repair Epoxy Metal, Unilex aj.) sice vydrží teploty v rozsahu –50 - 80 °C a krátkodobě i okolo 200 °C, ale už ne časté vibrace.
Když to má držet
Metakrylátová lepidla, respektive akrylátová anaerobní (např. Bison Lock Bond, Loctite 243, Power Weld), snesou –60 - 130 °C, mají výbornou pevnost ve smyku a lze je použít pro středně a méně zatěžované spoje místo sváru. Při rázech spoje nepraskají, a protože lepidla dobře spojují i jiné materiály, hodí se třeba pro opravu kovových a nekovových hořlavých dílů, které nemůžeme svařovat. Po vytvrdnutí se lepidlo promění v houževnatou hmotu, která ke kovu dobře přilne a navíc odolá vodě, olejům i benzinu.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v únorovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka