Ivan Kraus: Evropa je v krizi. Ne tím, že je, ale tím, jak v něčem je

Nizozemský předseda vlády Mark Rutte (uprostřed) a lídr Strany pro svobodu Geert Wilders (vpravo)
Nizozemský předseda vlády Mark Rutte (uprostřed) a lídr Strany pro svobodu Geert Wilders (vpravo)

Teď, po nizozemských parlamentních volbách, si asi kapku oddechla. Zvítězila totiž Lidová strana pro svobodu a demokracii dosavadního premiéra Marka Rutteho. Podle spisovatele se nám tady toho ale děje nějak moc, navíc nečitelného.

Opoziční Strana pro svobodu Geerta Wilderse ale posílila a stala se druhou nejsilnější v zemi. V parlamentu bude mít o pět křesel víc, vítězní lidovci ale paradoxně o osm méně.

Spisovatel Ivan Kraus souhlasí s předsedou opoziční extrémistické strany Wildersem, který po volbách řekl, že mu až tak nevadí prohra, do světa ale vypustil názorového džina, který se už do své lahve nevrátí.

Extrémní magorismus?

„Má pravdu, džin byl vypuštěn. Dobře víme, že Wildersovo upozorňování na nebezpečí terorismu je přehnané. On by zakázal všechno, nejen mešity a klidně by šel tak daleko, že by platili pokutu všichni, kteří mají korán. Na to je pěkné české slovo extrémní magorismus,“ říká Kraus. Zároveň ale lidem zabrnkal na velmi křehkou strunu, kterou je naše nejistá budoucnost.

Mutti Merkel nemají všichni

„Zasadili jsme semínko, a to kvete. Nejen v Nizozemsku, ale cosi podobného se děje taky ve Francii, Maďarsku, Polsku… Není to jen móda, ale systematicky se tady pracuje s obavami občanů.“ Ne všude totiž mají „mutti“ Angelu Merkelovou, která má tajnou zbraň. „Mutti nikdy nespěchá, dokáže být reagenční. Tedy reaguje na vzniklou situaci s klidem a rozvahou.“

„Evropa se ocitla v krizi. Ne tím, že je, ale tím, jak v něčem je.“ Zároveň naši konzervativci tak nějak ztrácejí noty, ze kterých by chtěli hrát koncert. Některé ze stránek jim pak dokonce berou lidé jako Le Penové, pánové Wildersové nebo Orbánové. „A Putin? Ten říká, jen hrajte. Tak, aby se mi to líbilo, abych upevnil svůj carismus. Aby naše častušky mohly třeba z Makedonie ovlivňovat i americké volby. Proč to neříct, jsme ve válce, akorát je elektronická.“

Geert Wilders

Kdo je to ale populista?

Spisovatel taky už nějakou dobu váha, koho (a jak) za extrémisty a populisty vůbec označujeme. „Když si Nikolas Sarkozy od Le Penové vypůjčí antiterostické, profrancouzské názory, tak mu nikdo neřekne ´Hele, ty jsi populista´... Tak jak to je? Ona je a on ne?,“ ptá se Ivan Kraus.