Ivan Klíma: Současný novinářský jazyk je mnohem lepší
Co čte a jak rozsáhlou má knihovnu? Jak se dívá na svůj život? Co připravuje a jak nahlíží na elektronická média? Ptali jsme se s dopoledním průvodcem Vladimírem Krocem.
Pátečním hostem pořadu Setkání byl prozaik, dramatik a scénárista Ivan Klíma. Podle jeho názoru je současný novinářský jazyk mnohem lepší. I když slovní klišé ho zlobí, stejně jako časté užívání anglicismů. Píše osm hodin denně a první čtenářkou jeho knih je jeho manželka.
Praha byla i třetí lednový týden sevřená v mrazivém krunýři. Náledí změnilo chodníky a silnice v nebezpečná kluziště. Až na Danu Batulkovou, kterou uslyšíme jindy, všichni hosté přišli, nikdo se kvůli problémům s dopravou (kupodivu) neopozdil a ani si (bohudík) nezlomil nohu. Na minutu přesně se u mikrofonu usadili mistryně světa ve freedivingu Jarmila Slovenčíková, historik umění Otto M. Urban, herečka Luba Skořepová, fotbalistka Pavlína Ščasná a spisovatel Ivan Klíma. Více se dozvíte uvnitř článku (audio záznamy pořadů najdete: ZDE) nebo přímo u vlastního článku ...
Jak dlouho se dá zadržet dech a zůstat pod hladinou bez toho, abychom se neutopili? Ptali jsme se Jarmily Slovenčíkové v pondělí. Je mistryní světa jednotlivců ve freedivingu v disciplíně "konstantní váha bez ploutví". To znamená, jak vysvětlila, že se sportovec snaží doplavat na jeden nádech (a bez ploutví) do co největší hloubky a pak zase zpět. Tímto stylem se mistryně světa ponoří do hloubky 52 metrů. S ploutvemi pak až do 74 metrů. Z obou těchto disciplín má J. Slovenčíková v poslední době raději potápění s ploutvemi, protože s nimi kdysi plavala závodně. I když ve freedivingu se nepoužívají klasické, ale tzv. monoploutve (laicky řečeno, jedna ploutev na obě nohy). V rozhovoru s Vladimírem Krocem jsme se od zlínské rodačky dozvěděli mj. také to, jak často musí trénovat, kolik různých disciplín zná tento sport, jaké jsou kvalifikační limity pro mezinárodní závody a soutěže a také co všechno lze vidět pod mořskou hladinou. Zajímá vás víc? Poslechněte si v audio záznamu celý rozhovor.
Je výhodné v době finanční krize investovat do umění? Co nakupovat, aby se naše investice časem tzv. zhodnotila? Jak je na tom současný trh s uměním? Nejen na tyto otázky nám v úterý odpovídal historik umění Otto M. Urban. Zuzana Burešová s ním v úterý hovořila také o odborné úrovni našich galerií. Zajímali jsme se, co všechno obnáší práce kurátora a kladli si otázku, kdo sbírá umělecká díla a zda je sběratelství "snobská záležitost". Podle O. M. Urbana je, nicméně "díky sběratelům byla zachráněna celá řada uměleckých děl a proto považuje jejich aktivitu za pozitivní". Někdo sbírá kvůli rodinné tradici a další považují nákup za výhodnou investici. S půjčováním uměleckých děl na výstavy prý nemívají soukromí sběratelé problémy. To, že se jejich obraz objeví v katalogu, zvyšuje cenu díla na trhu. K našim malířům, kteří jsou ze sběratelského hlediska nejatraktivnější, patří v současnosti František Kupka. Bohužel, v zahraničí je stále ještě nedoceněný", uzavřel nás host, který nám také doporučil zajímavé výstavy, které můžeme navštívit.
Ve středu měla být naším hostem po 11:05 hodině herečka Dana Batulková. Protože náhle onemocněla, ochotně jí "zaskočila" kolegyně, herečka a spisovatelka Luba Skořepová. S průvodcem pořadu Vladimírem Krocem vzpomínala na své začátky na prknech Národního divadla v Praze, kde tehdy hrála "pubertální holčičky", a také na svůj filmový debut ve filmu "Podobizna", pod vedením režiséra Jiřího Slavíčka. Herectví "propadla" už v mládí a o svou budoucnost svedla "lítý boj" se svými rodiči, kteří chtěli aby studovala medicínu. Nakonec jí slíbili, že "když odmaturuje s vyznamenáním, pustí jí do Prahy na konzervatoř". Divadlo se pro ní stalo součástí života a do postav, které hraje, se vžívá tak hluboce, že jí to nutí říkat na jevišti něco jiného, než je ve scénáři. V televizi si zahrála spoustu rolí v seriálech a inscenacích. Kromě hereckého talentu jí osud "nadělil" také pevné zdraví, vitalitu, lásku k bylinkám a psaní. Luba Skořepová se v těchto dnech chystá na únorový křest své (už) 10. knihy, která se má jmenovat "Tajnosti herecké a historky rozverné". Prý obsahuje hororové příběhy, které se opravdu staly. Kmotrem titulu má být Vlastimil Harapes a možná i Marek Eben.
Raději kraťasy než minisukně nosí nejlepší česká fotbalistka všech dob Pavlína Ščasná, která přišla do studia ČRo 2 - Praha ve čtvrtek. Fotbal má prý v genech. Její otec je trenér Zdeněk Ščasný a bratr Michal fotbalový záložník, který momentálně hraje za slovenský Tatran Prešov. Není divu, že Pavlína od dětství miluje fotbal a začala se mu věnovat už v 9 letech. Úspěch se dostavil brzy a nabídky se jen sypaly. Pavlína byla jednu dobu součástí kádru Bayernu Mnichov a v týmu Philadelphia Charge hrála v první profesionální ženské lize. Kromě toho je stálou oporou české reprezentace. Za několik týdnů zamíří do USA. Podepsala totiž smlouvu na rok s týmem americké profesionální ligy Los Angeles Sol. "Čas před odletem strávím vyřizováním formalit a nezbytným tréninkem", řekla Zuzaně Burešové. Přesto, že má kariéru teprve před sebou, hráčka už přemýšlela o tom, co bude dělat, až jednoho dne pověsí kopačky "na hřebík". V jednom prý měla vždycky jasno. Bude se stále pohybovat "ve sféře sportu, který jí baví, a proto se pustila do studia sportovního marketingu". Určité zkušenosti už prý má dokonce za sebou. Pomáhala např. s projektem podpory fotbalu mezi dětmi v Jihoafrické republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...