Ivan Hoffman: Změna po roce 1989? Převažuje rozčarování až pocit, že je to tady ještě horší
Václav Havel podle komentátora sliboval lidem „něco lepšího“. Problém podle něj stále je, že politické elity vnímají obecný lid jako hloupější a neschopný si vládnout.
„Nevím, kolik lidí 17. listopad opravdu slaví, spíš si jen připomíná. Myslím, že ale těch, co mají pocit, že došlo ke změně k lepšímu, hodně ubylo,“ tvrdí Ivan Hoffman. „Převažuje rozčarování a pocit, že se příslib dob lepších nenaplnil. Nebo až že došlo ke změně k horšímu. Tito lidé si určitě říkají, že kdyby věděli, že to tak dopadne, tak by těmi klíči nezvonili.“
V polistopadové době lidé toužili po větší důstojnosti, svobodě. Podle Hoffmana ale nikoho ani ve snu nenapadlo, že na troskách totalitního režimu vyroste něco jiného a „že si budeme muset zopakovat kapitalismus. To myslím nenapadlo ani Václava Havla. Ve svém legendárním prvním projevu řekl, že naše země nevzkvétá. Podle Havla se tehdy šířily zvěsti, že chce pro Čechoslováky kapitalismus. O to mu ale nešlo, sliboval něco lepšího. A právě něčeho lepšího se dodnes nedočkali.“
Co se splnit podařilo
Co se splnit podařilo? „Směřování do Evropy. To bezezbytku. Nikdy jsme ale ani mimo Evropu nežili a bude to tak i dál. Pád hranic, které lidem znemožňovaly volně cestovat, je pak nezaplatitelné pozitivum.“ Za návrat k normálu považuje pocit mít život ve svých rukou nebo konec ideologického vidění světa.
Stejně kladně Hoffman hodnotí možnost svobodně nesouhlasit s názorem druhých. Podle něj ani dnes není demokracie ohrožená. „Teď jen ukazuje svou sílu. Spíš jsme ohroženi elitářstvím než populismem. O ohrožení demokracie mluví jen ti, kteří prohráli ve volbách. Byla to ale jen jejich porážka, demokracie neprohrála.“
Elity podceňují obecný lid
Demokracie znamená vládu lidu. A ta má podle Hoffmana dva kontexty: vláda někomu, nebo vláda někoho. „Já si vždy myslel, že lidé si vládnou svými rozhodnutími, které ovlivňuje jejich současnost i budoucnost,“ uvažuje.
„Naše politické elity to ale chápou tak, že oni jsou těmi, kteří v systému zastupitelské demokracie vládnou. Jsou lidmi pověřeni, a tak mají sklon obecný lid podceňovat. Vnímají ho jako hloupější, nezpůsobilý si vládnout napřímo. V obou konceptech je pak chybou, pokud jedno nebo druhé převáží. To se tady ale občas stává.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.