Ivan Hoffman: Trump atentátem na íránského generála ohrozil dosavadní strategii USA na Blízkém východě
Íránská armáda přiznala vinu na sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. Chyba protiraketové obrany země vyvolala kromě mezinárodního pobouření také protesty v samotném Íránu.
„Bezprostředně před sestřelením letadla se zřejmě íránská raketová obrana obávala odvety za útok, který pár hodin předtím provedli na americké základny v Iráku,“ sumarizuje komentátor Ivan Hoffman v pořadu Jak to vidí...
Čtěte také
„Znamená to, že tam asi existovalo obrovské napětí a na rozhodnutí, zda se jedná o civilní, nebo o nepřátelský cíl je pouze několik vteřin.“ Jako o chybě nebo omylu hovoří o současné tragédii všichni včetně Donalda Trumpa. Nikdo nemluví o zločinu.
Hoffman připomíná podobnou chybu Američanů, kteří za prezidentství George Bushe staršího omylem sestřelili íránské civilní letadlo. „Ten člověk také tenkrát měl jenom pár vteřin na to, aby se rozhodl, a nerozhodl se dobře.“
K otevřené válce nedojde
Podle komentátora nehrozí válka mezi USA a Íránem. Lze to vyčíst třeba z reakcí světové burzy. Navíc Trump vysvětluje, že nenechal zabít íránského generála Kásima Sulejmáního proto, aby rozpoutal válku. Ale naopak. Aby ji zastavil.
Cílem Íránu je dosáhnout stažení Američanů z regionu. A místo klasické války, ve které by neměl šanci, vést konflikt asymetrickou cestou. „Dá se tedy očekávat ostré napětí, ale asi ne otevřená válka,“ shrnuje Hoffman.
Trumpův přešlap
Donald Trump svým rozhodnutím posílil svoji mezinárodněpolitickou nepředvídatelnost, což nehraje podle Hoffmana příliš v jeho prospěch.
„Na základě mezinárodního práva nic takového jako preventivní zabití nebo atentát na někoho neexistuje. Zabil ho právem silnějšího. Protože měl za to, že je to v americkém zájmu. Nebo že mu to pomůže v prezidentské kampani.“
Paradoxně tím ovšem pozici Spojených států na Blízkém východě oslabil. „Strategie ‚Rozděl a panuj‘, se kterou Amerika slavila v regionu celá dlouhá desetiletí úspěchy, je teď ohrožena.“
Související
-
Richard Hindls: Blízkovýchodní konflikt světovou ekonomiku maximálně rozkolísá
Eskalace napětí na Blízkém východě, americké prezidentské volby a brexit. To teď ovlivní tempo světové ekonomiky. Radikální zpomalení ale ekonom neočekává.
-
Břetislav Tureček: Bílý dům je veden víc ideologií než blízkovýchodní realitou
Kdo má na svědomí útok na saúdskoarabské ropné rafinerie? Komu prospěl a mohl by vyvolat další válku v regionu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.