Ivan Hoffman: Trump atentátem na íránského generála ohrozil dosavadní strategii USA na Blízkém východě

13. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy protesty po smrti íránského generála Kásema Solejmáního (Protest against the killing of Iran General Qasem Soleimani, Rasht, Iran - 09 Jan 2020)

Íránská armáda přiznala vinu na sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. Chyba protiraketové obrany země vyvolala kromě mezinárodního pobouření také protesty v samotném Íránu.

„Bezprostředně před sestřelením letadla se zřejmě íránská raketová obrana obávala odvety za útok, který pár hodin předtím provedli na americké základny v Iráku,“ sumarizuje komentátor Ivan Hoffman v pořadu Jak to vidí...

Čtěte také

„Znamená to, že tam asi existovalo obrovské napětí a na rozhodnutí, zda se jedná o civilní, nebo o nepřátelský cíl je pouze několik vteřin.“ Jako o chybě nebo omylu hovoří o současné tragédii všichni včetně Donalda Trumpa. Nikdo nemluví o zločinu.

Hoffman připomíná podobnou chybu Američanů, kteří za prezidentství George Bushe staršího omylem sestřelili íránské civilní letadlo. „Ten člověk také tenkrát měl jenom pár vteřin na to, aby se rozhodl, a nerozhodl se dobře.“

K otevřené válce nedojde

Podle komentátora nehrozí válka mezi USA a Íránem. Lze to vyčíst třeba z reakcí světové burzy. Navíc Trump vysvětluje, že nenechal zabít íránského generála Kásima Sulejmáního proto, aby rozpoutal válku. Ale naopak. Aby ji zastavil.

Cílem Íránu je dosáhnout stažení Američanů z regionu. A místo klasické války, ve které by neměl šanci, vést konflikt asymetrickou cestou. „Dá se tedy očekávat ostré napětí, ale asi ne otevřená válka,“ shrnuje Hoffman.

Trumpův přešlap

Protestující v Denveru proti událostem v Iráku a Íránu

Donald Trump svým rozhodnutím posílil svoji mezinárodněpolitickou nepředvídatelnost, což nehraje podle Hoffmana příliš v jeho prospěch.

„Na základě mezinárodního práva nic takového jako preventivní zabití nebo atentát na někoho neexistuje. Zabil ho právem silnějšího. Protože měl za to, že je to v americkém zájmu. Nebo že mu to pomůže v prezidentské kampani.“

Paradoxně tím ovšem pozici Spojených států na Blízkém východě oslabil. „Strategie ‚Rozděl a panuj‘, se kterou Amerika slavila v regionu celá dlouhá desetiletí úspěchy, je teď ohrožena.“

Spustit audio

Související