Ivan Hoffman: Rakušané ve volbách zvolili klid a jistotu. Za rok ale právě proto mohou uspět Svobodní

5. prosinec 2016

Novým rakouským prezidentem se stane Alexander Van der Bellen. Rakouský deník Die Presse napsal, že republika naposledy mobilizovala všechny své síly, aby zabránila politikovi Svobodných dostat se do Hofburgu. Příště to ale fungovat nebude. A obrovskou chybou vládních politiků by bylo, pokud by pokračovali beze změn.

„Je to trefný popis situace,“ říká komentátor Ivan Hoffman. „Rakušané zvolili jistotu, s Norbertem Hoferem by se vydali do neklidných vod. Je ale otázkou, zda právě Van der Bellenovo zvolení neposílí rakouské Svobodné v parlamentních volbách v příštím roce.“

Demokracie v ohrožení

Svobodní získali velkou popularitu s tématem migrace. „Lidé cítí, že situace není ideální a je třeba na to nějak reagovat.“ V sázce je i osud liberální demokracie. „Říká se, že systém padne až ve chvíli, kdy vyčerpá všechny možnosti, jak přežít. Liberální demokracie ještě nějaké má, ale ubývá jich,“ varuje Hoffman.

Budou Svobodní ve vládě?

Vládní sociální demokraté a lidovci si proto musí vzít z prezidentských voleb poučení. Bude to ale těžké, protože obě strany spolu vládnou s menšími přestávkamu už několik desetiletí. A voličům tento způsob rozdělení moci začíná vadit.

Obě strany ve volbách získávají stále menší většinu a po Svobodných proto pošilhávají jako po možných koaličních partnerech. „Pokud budou mít sociální demokraté a lidovci opět možnost dát spolu dohromady vládu, tak to určitě udělají. Pokud by ale ve volbách dopadli špatně, tak platí, že každý chce zůstat u moci,“ připouští Hoffman možnost vstupu Svobodných do vlády.

autoři: iho , zis , ert
Spustit audio