Ivan Hoffman: Projekt Evropské unie jen dožívá a pomalu končí. Chceme ho ale vůbec zachránit?

4. leden 2016

Skočila u nás opravdu blbá nálada, jak o tom hovořil prezident Miloš Zeman? Jaká vlastně uplynulý rok byl a co nás letos čeká doma i ve světě? Je projekt EU mrtvý?

Ivan Hoffman se o osud Evropské unie docela bojí. Prý bude jen slábnout, pokud se tedy něco razantního nestane.

„Napětí v EU bude postupně růst. Zjevně tady chybí vůle ke kompromisu a nové nápady, co s ní. Řešit cokoli, to politici umí, horší to je ale s vyřešením problémů.“

Problém je hlavně v tom, že v unijní projekt dnes nevěří ani lidé, kteří v Bruselu pracují. „Takový evropský úředník je tam jen kvůli dobrému platu, ne kvůli svému přesvědčení, že pracuje nad něčím, co má smyls,“ říká komentátor s tím, že tento dojem získal od samotných lidí, kteří v Bruselu pracují.

Evropa se musí změnit!

Pokud by unie skončila, tak se ale národní státy nevypaří a určitě nějakou formou spolupracovat budou.

„Je to projekt, který dnes dožívá, končí. Pokud ho máme zachránit, tak se musí celý změnit. Musí jít o novou Evropu, která bude vyhovovat lidem, kteří v ní žijí.“ Ne tedy jen lobbistům a třeba nadnárodním finančním korporacím.

Čtěte také

Určitě si taky všichni uvědomujeme, že jen ta politika, která naslouchá lidem, je pro nás akceptovatelná. Když si ale žije vlastním životem, je pro nás neakceptovatelná. A v takové Evropě ale bohužel právě žijeme.


Projekt Evropské unie musí bavit hlavně Evropany, kteří v ní taky musejí chtít žít. Celý systém musí sloužit lidem, ne naopak.

Evropská unie vznikla jako mírový projekt o spolupráci. „Když tady začaly hrát hlavní roli bohaté státy, stala se z toho taková německá unie.“

V lidské historii vždy vyhrávali ti nejsilnější, kteří určovali pravidla. Ale dnes nikdo nepřichází ani s jiným nápadem. „Dokonce si myslím, že kdyby někdo s něčím novým přišel, tak by ho ostatní považovali za zrádce. Tato méně vlídná tvář Evropy se jí také stane osudnou,“ tipuje Ivan Hoffman.

Jak je to s blbou náladou?

Ve svém vánočním poselství prezident prohlásil, že v Česku skončila blbá nálada. Co na to Ivan Hoffman? „Už když to Miloš Zeman říkal, tak mě napadlo, že mnohým, místo toho, aby se s ním pousmáli, naopak úsměv zmrzl.“

Když o blbé náladě mluvil Václav Havel, tak i když to nějak nespecifikoval, všichni jsme věděli, o co mu jde. „Teď ale stejný pocit nemám. Asi by konec ale měl zvěstovat někdo, komu naslouchají všichni. A ani nevím, jestli taková osobnost u nás teď vůbec je.“ Na druhou stranu je prý ale jednodušší hovořit o špatné náladě, než naopak.

Proč komentátor sleduje se zájmem dění v Rusku? Hrozí v Maďarsku a Polsku konec demokracie? Jaká předsevzetí by si měla dát naše současná vláda? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio