Ivan Hoffman: Práce pro lidi ubývá a ostatní nepracují, protože je to baví. Je tedy co slavit?
V době, kdy byla práce povinná, byly povinné i oslavy. To bylo hodně absurdní. Dnes zase neexistuje ani právo na práci a slavíme dnem bez práce.
Práce je podle něj dnes čím dál méně. V Evropě je úspěch, pokud se nezaměstnanost dostane konečně pod 10 %. V Česku jsme na tom lépe, tedy zhruba o 4 %.
Práce strojům
Práce logicky ubývá. „Člověk totiž lehce chybuje, požaduje stále větší plat a je tak snadné racionální člověka nahradit nějakým automatem nebo robotem,“ říká komentátor Ivan Hoffman.
Pracovat vs. vydělávat
„Taky těch, kteří chodí do práce, protože je to baví, je stále hodně málo. Většina chodí jen vydělávat peníze, aby měli za co žít.“ Navrhuje proto, aby se 1. máj slavil jako svátek dobrovolníků. „To jsou totiž lidi, kteří mají svou práci rádi a dělají ji opravdu srdcem.“
Hokejové vlastenectví
Na Svátek práce ale letos vlály české vlajky. Kvůli hokejovému mistrovství. Do národních barev jsou oblečení lidé i auta. „My opravdu jsme hokejoví vlastenci. A to je docela pěkné. Je to takové sváteční vlastenectví, tak, jak má být.“
Jen tyto hry skončí, a lidé své prapory schovají do skříní. A to ať vyhrajeme, nebo prohrajeme. A s Jágrem si řekneme, že je to jen sport.
„Takovými vlastenci můžeme být díky míru a době, ve které žijeme. Jakmile totiž dojde k napětí ve společnosti a lidé berou prapor do rukou s hněvem, tak se vymezují. A navíc na to doplatí svým zdravým, nebo dokonce vlastním životem. Rozhodně bych sportovním vlastenectvím nepohrdal.“
Jak se dívá na poslední výroky vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška o situaci na Ukrajině? Máme zvýšit rychlost na dálnici? Jak řešit humanitární krize s uprchlíky? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.