Ivan Hoffman: Evropa už nepatří Evropanům

28. prosinec 2015

Končící rok je vždy dobrou příležitostí k bilancování. Jaký byl ten uplynulý a jaký bude ten příští?

Podle Ivana Hoffmana jsme zažili skutečně dobrý rok, byť si to možná sami neuvědomujeme. „Máme vysoký hospodářský růst a nízkou nezaměstnanost. Jsme také jednou z 10 nejbezpečnějších zemí světa. Bezpečnější než Německo. Byl to další rok, který jsme prožili v míru, a to v dnešním světě vůbec není samozřejmé.“

I když ale ekonomika roste, neznamená to, že se každému daří lépe. Přinejmenším by se ale každý měl mít stejně. „Je také dobré, že se zvedla minimální mzda, což pomáhá lidem, kteří někdy na poměry nadávají právem.“

Blíží se světová válka?

„Svět je ve válce permanentně. Je jen otázka, jak je drsná a vzdálená. Skončila éra jedné velmoci, nové nastupují a hledá se nějaký konsenzus,“ říká Ivan Hoffman. Toto období s sebou vždy nese zvýšené riziko střetů.

Čtěte také

„V jistém smyslu jsme se po Ukrajině a válce v Sýrii vrátili do časů studené války. Ta se ale jak známo nikdy v horkou nezměnila,“ vysvětluje. Všechny strany si totiž byly vědomy toho, co by takový horký konflikt znamenal a podle Hoffmana totéž platí i dnes.

Současnou mezinárodní politiku ale více než smlouvy určují zájmy jednotlivých aktérů. „I na jedné straně barikády mohou být konflikty. V našem případě například Turecko. V tom je dnešní svět komplikovaný a nepřehledný. Nikdy nevíme, kdy se z našeho přítele stane nepřítel a naopak.“

Vydrží Evropská unie?

Evropa

„Říká se, že přežije, protože nemá alternativu. Vše je ale nahraditelné. Evropská unie se nyní udržuje posilováním práv silnějšího a tisknutím nových peněz. Je otázka, zda tedy nezvítězí spíše odstředivé tendence a návrat k národním státům.“

Na troskách takového projektu by se ale jistě začala budovat nějaká nová unie, protože integrace je pro tento kontinent výhodná. Tuto ideu si ale musí osvojit sami obyvatelé Evropy. Že tomu tak dnes úplně není, ukázala řecká krize.

„V Evropské unii se na řecké referendum o odchodu z eurozóny dívali nevraživě. Co mají co Řekové rozhodovat o tom, jak mají žít. Řecko podle nich přece patří těm, kteří tam mají své investice a pohledávky. Suverenita obyvatel je tedy omezena evropskými smlouvami. Dostáváme se tak do situace, kdy Evropa už nepatří Evropanům.“

Jak lidstvo zareaguje na klimatické změny? Jaká je budoucnost schengengského prostoru? Co říká na korupční a dopingové aféry ve sportu? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , Miroslav Dittrich , ert
Spustit audio