Ivan Hoffman: Čechy Čechům?! Tahle myšlenka bude brzo prosazována lidmi, kteří si pozornost zaslouží
Nechtěli jsme žít za oponou. Dnes zase stavíme ploty. Je čas k návratu vlastenectví?
„Dnešní krize předznamenávají nové uspořádání v Evropě, kde národní státy budou hrát větší roli,“ předvídá Ivan Hoffman. „Toto uspořádání nevznikne samo od sebe. Každá struktura udělá všechno možné, aby se udržela co nejdéle u moci.“
Projekt jedné Evropy selhal
Evropa doufala, že vznikne nějaký širší multikulturní celek. A lidem bude nabízet vyšší kvalitu života než jednotlivé státy. I přes velkou podporu v minulých desetiletích podle Hoffmana tento projekt selhal.
„Zase vládnou silnější a dochází k deficitu demokracie. Bez ní Evropa může fungovat ekonomicky, ale dost těžko politicky,“ říká. „Zatím je to tak, že kdokoli zdůrazňuje jinakost a kriticky poukazuje na Evropu, je označen za xenofoba, pravicového radikála, levicového anarchistu, za někoho, kdo boří hrad.“
Čechy Čechům?
Myšlenky národních států se tak prý co nevidět chytnou lidé intelektuálně na výši. Lidé schopní formulovat věci velmi demokraticky a logicky. „A ta myšlenka bude nakonec úplně klidně prosazována lidmi, kteří si pozornost zaslouží. Je to jen otázka času, kdy bude opět příležitost vlastenectví projevit.“
Ukázkově je to vidět na našem státním svátku, který je pořád 28. října (vznik Československa) a ne 1. ledna (vznik Česka). „Samostatný český stát se totiž celou dobu vzdává svých kompetencí. Odesílá je do nadnárodního celku. Stále se něčemu přizpůsobuje.“
Česko podle komentátora není stát, který by bojoval o svou existenci, který by se vymezoval vůči vnějším nepřátelům a za který by lidé položili život. „Je to stát, k jehož občanství se s hrdostí hlásí méně než polovina obyvatel,“ připomíná.
Jaké ale budou obrysy budoucí alternativy? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.