Iva Holmerová: Jak funguje léčba vzpomínkami

9. říjen 2018

Vzpomínání na minulost ovlivňuje i vaši budoucnost. Ale mělo by se postupovat individuálně. „Protože jsou lidé, kteří na něco ve svém život neradi vzpomínají.“

„Reminiscenční terapie, tzv. léčba vzpomínkami, je jeden z přístupů, který se používá zejména u lidí s demencí, u kterých víme, že tam nefunguje krátkodobá paměť, ale ta dlouhodobá paměť je velmi dobře zachována. Často až neuvěřitelným způsobem,“ popisuje gerontoložka Iva Holmerová.

Podpora důstojnosti

„Ti lidé velmi dobře vzpomínají na to, jak se měli ve škole, vzpomínají si i na jména spolužáků, na určité situace, na své taneční, na svou rodinu nebo řemeslo, ve kterém byli vyučeni a co už třeba v současné době není známo – knihař, kartáčník.“

„A oni tím, že vzpomínají na své zážitky nebo že prezentují svoje zkušenosti a dovednosti mohou nabýt i v očích druhých lidí daleko větší vážnosti. Je to i podpora jejich důstojnosti.“ Podle Holmerové má ale terapie i druhou stranu.

Není to všelék

„Je to využití vzpomínek, ale není to všelék. Je důležité zvážit, co si daný člověk přeje a co si nepřeje. A vysloveně individualizovat, postupovat podle toho, co on potřebuje, jakou má náladu, co má rád. Protože jsou lidé, kteří na něco ve svém život neradi vzpomínají.“

Další témata rozhovoru: stárnutí populace a demence; péče o lidi s Alzheimerovou chorobou; spokojenost ve stáří a změny psychiky; reminiscenční terapie - léčba vzpomínkami.

Doslovný přepis pořadu

Dočasně z technických důvodů nebudou dostupné doslovné přepisy pořadu. Omlouváme se všem posluchačům a fanouškům pořadu.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.