Italský pacient aneb České variace Niccola Paganiniho
Byl populární stejně tak jako o mnoho let později například Beatles. Jeho sláva si nezadala s pozdější slávou největších rockových hvězd. Přitahoval skandály. Přitahoval pomluvy. Niccolo Paganini byl nedostižný houslový virtuos, skladatel, také ale těžce nemocný a osudem sužovaný muž, který své stopy zanechal i v Čechách. Mohly za jeho genialitu temné síly?
Související
-
720. schůzka: Český Paganini
Tentokrát Vám budeme vyprávět o člověku, jehož jméno dnes jenom málokomu něco řekne, ale v první polovině 19. století byl počítán mezi největší Čechy své doby.
-
Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi. Osudové ženy: houslistka Alma Rosé
U kolébky jí stál skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě dostala jméno. Sama koncertovala, vzala si předního houslistu a za svědka jim šel Franz Werfel. Ale přišla válka.
-
Na konci kariéry si chci říct, že jsem do toho dal vše, říká nejmladší český koncertní mistr Špaček
Česká mutace časopisu Forbes ho zahrnula mezi 30 nejvlivnějších lidí pod 30 let. Za největší úspěch považuje to, kým je dnes. Světový virtuos na housle Josef Špaček (28).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.