Na konci kariéry si chci říct, že jsem do toho dal všechno, říká nejmladší český koncertní mistr Josef Špaček

27. duben 2015

Česká mutace časopisu Forbes ho zahrnula mezi 30 nejvlivnějších lidí pod 30 let. Za největší úspěch považuje to, kým je dnes. Světový virtuos na housle Josef Špaček (28).

Na housle hraje od šesti. O budoucnosti ale jasno nemá. „Dovedu si představit, že nebudu žít v Praze, protože žena je Američanka. Chci dosáhnout toho, abych na konci kariéry mohl říct, že jsem do toho dal všechno.“

Mít talent, co měl Paganini

Trend mladých lidí panuje všude a umělecký svět v tom není výjimkou. „Myslím, že je to určitým přínosem pro orchestry. Hra jde dopředu a mladší jsou pořád lepší. Můžou přinést do orchestru něco nového a dobrého.“

Úroveň hráčů se pořád zdokonaluje a je otázkou, jestli by Paganini dnes nebyl úplně průměrným hráčem. „Myslím, že by pořád patřil k určitým divům světa. Ale dnes, kdo nezahraje jeho skladby, jako by nebyl. I když je to pořád těžké.“

Americké začátky

V 18 odjel Josef Špaček do USA. „Když hodíte dítě do vody, většinou si pomůže. Přijel jsem tam a týden spal v pokoji na zemi. Anglicky jsem taky moc neuměl.“

Zato studoval u slavných učitelů. A většinou platí, že famózní virtuosové jsou ti nejlepší učitelé. „Na rozdíl od učitelů mají tu ohromnou výhodu, že mají zkušenosti z pódia. Můžou poradit i s pocitem před publikem.“

Jaký otec, takový syn

Zapadnout do kolektivu České filharmonie pro něj nebylo náročné. Jeho otec tam hraje 25 let. „On mě seznámil se spoustou kolegů. Komunikujeme a máme k sobě vzájemný respekt.“

Houslista Josef Špaček

Vyměnil někdy svůj nástroj? Co mu řekla maminka, když odjížděl do USA?

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio