Ilona Švihlíková: Všechny body v programovém prohlášení by nesplnila ani vláda superhrdinů
Po devíti měsících od voleb se Česko dočkalo plnohodnotné vlády. Co o jejich záměrech vyčteme z programového prohlášení, které obsahuje šest základních priorit? Premiér shrnuje nabídku svého kabinetu jako vládu pro všechny. Co tím myslí?
„Programové prohlášení je velice hutné, má čtyřicet stránek a tím, že je pro všechny říká, že si tam každý něco najde. Což je svým způsobem pravda. Je tam obrovské množství bodů, které nejdou splnit za tři roky, i kdyby kabinet byl složen ze superhrdinů,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková.
Pravdou je, že prohlášení obsahuje i dlouhodobé priority. A právě ty by ekonomka pochválila. „Je tam řada skutečně vážných problémů minimálně zmíněna. Radost mi udělal především strategický investiční program. V České republice skutečně je problém se státními investicemi. Bylo to vidět i na rozpočtu a poukazoval na to i NKÚ, že vláda není schopná proinvestovat zdroje, které si stanovila.“
„Hlavní prioritu bych viděla v oblasti bytové politiky, hlavně tedy dostupného bydlení. Je tam i spousta zajímavých bodů. Ale je to program spíš na patnáct let než na jedno volební období,“ dodává.
V prohlášení najdeme i plány na zvládnutí případné migrace, na digitalizaci, na úspěšné zvládnutí čtvrté průmyslové revoluce, důchodová reforma či investice. Podaří se ale vládě připravit vyrovnaný vládní rozpočet? „Vláda to deklaruje. Pokud by měla začít plnit především ty investiční priority, tak to bude vyžadovat investice. Ale nejde mi to do souladu s tím, jak by se měla vyvíjet daňová politika.“
Deficit není všechno
„Hodně bude záležet na načasování, v jakém sledu by případně probíhaly daňové reformy, jak by dobíhal jejich dopad. A naopak jak by se začínalo s investicemi. Z deficitu bych ale nedělala zásadní fetiš. Hospodaření státu není jen účetní pohled. Pokud stát bude rozumně investovat v řadě oblastí, tak není tragédie, i kdyby vedly k deficitu. Můžeme to pak ocenit v budoucích generacích,“ myslí si.
Švihlíková zároveň vypočítává oblasti, ve kterých už nyní máme problém. A vláda by tedy investovat měla hlavně do nich. Jsou to kromě bytové politiky i dopravní infrastruktura, energetický mix nebo bezpečnost. „Tahle sekce ale není chápána čistě jen v represivním slova smyslu, najdeme tam i otázku ochrany vody a půdy, což jsou jednoznačně témata 21. století.“
Nejkonkrétnější věci jsou poté v oblasti financí. „Líbí se mi především zrušení superhrubé mzdy, zrušení investičních pobídek nebo posílení paušální daně, což by mohlo významně ulevit malým a středním podnikatelům. Samozřejmě ale bude záležet na realizaci.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.