Ilona Švihlíková: Kdo nakupuje ropu od Daeš (IS)

17. prosinec 2015

Spíš kdo nenakupuje… Daeš prodává ropu za dumpingové ceny. Okolo 15–20 dolarů za barel. Přičemž běžná cena je teď už neuvěřitelně nízko (podle OPEC na 35 dolarech). Kdo je přítel a kdo nepřítel? A jak to ohrožuje státy Perského zálivu?

„Bezesporu máme informace o tom, že je to Turecko,“ říká bez skrupulí ekonomka Ilona Švihlíková. Ankara nákup ropy od Daeš popírá. „To bych ani nečekala, že to přiznají. Ale je to poměrně jasné. Když se podíváte na mapu, tak jediný, kdo se nabízí široko daleko, je Turecko.“

Kdo je ne/přítel?

Potvrzujících informací prý už máme dost. „A s největší pravděpodobností do toho budou zapleteni i představitelé prezidentské rodiny.“ Švihlíková k popisu současného postavení Turecka používá britské přísloví: „Když má člověk takovéhle přátele, tak věru nepotřebuje nepřátele.“

EU by podle Švihlíkové mělo začít brát situaci vážně a vnímat to, že nynější Turecko „je jiné, má obrovské ambice… Prostě vnímat realitu a ne to, co by vnímat chtěli.“ Turecko totiž z nákupu ropy od Daeš obviňuje syrský režim, podporovaný Ruskem.

Čtěte také

Změny v Perském zálivu

Šestice států Perského zálivu (Saúdská Arábie, Katar, Kuvajt, Bahrajn, Omán a Spojené arabské emiráty) se kvůli nízkým cenám ropy víceméně dohodla na zavedení daně z přidané hodnoty. Podle Švihlíkové teď tyto státy čeká velká změna. „Prozatím šlo totiž o státy, které žijí z renty,“ vysvětluje.

„Elita tam vůbec nepotřebovala občany. Ono je mnohem jednodušší z renty platit represivní orgány (policii, tajné služby, armádu) a nebrat do úvahy názory nebo potřeby občanů. Ono je to na těch režimech vidět. Ale jakmile zavedete daně, tak se to změní.“

Saúdský král Salman bin Abd al Aziz Al Saud

Rezervy Saúdské Arábie

V Saúdské Arábii už je možné sledovat různé tlaky uvnitř královské rodiny. „Může se ukázat, že ty režimy jsou podstatně méně stabilní, než my si tady myslíme.“ Podle Švihlíkové jsou tam už občanské nepokoje. Jen se o nich neinformuje. Potlačuje je právě místní represivní aparát.

Současné rezervy Saúdské Arábie ekonomka odhaduje maximálně na 5 let (pokud budou pokračovat ve vojenských intervencích do Jemenu). Pak se obává geopolitických změn. „Můžou tam vznikat další území zhroucených států, kde vládne skupina, která používá největší násilí. Ale to není žádný státní systém.“

Proč cena ropy klesá? Jak kartami zamíchá zrušení sankcí vůči Íránu? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , Ilona Švihlíková , rota
Spustit audio