Ilona Švihlíková: Do kterých odvětví nemá cenu lít miliardy na záchranu?

28. červenec 2020

Evropská unie se dohodla na rozpočtu obnovy. Jak ale s miliardami teď u nás naložit? A dokáže je vůbec naše ekonomika vstřebat?

Lídři 27 evropských zemí se před pár dny dohodli na plánu obnovy po koronavirové pandemii. Trvalo jim to pět dní. Asi málokdo čekal, že najdou shodu. Spor byl hlavně o poměru půjček a grantů v evropském fondu obnovy. Nový návrh je postavený na kompromisech.

Čtěte také

„Tam byla velká snaha, aby každý dostal něco, čím se může prezentovat doma před svými voliči,“ vysvětluje na Dvojce v pořadu Jak to vidí... ekonomka Ilona Švihlíková. „Bude ale hodně záležet na tom, jakým způsobem se dohoda bude naplňovat. Ten časový horizont je poměrně dlouhý.“

„Základní otázka je, jak a do čeho investovat miliardy z fondu obnovy. My víme, že tam je balíček 30 %, které mají být věnovány na digitalizaci a zazelenění ekonomiky. Ale nevíme, jakým způsobem má být využit zbytek,“ popisuje. „Co s tím? Máte dvě hlavní možnosti.“

Zachránit, nebo vybudovat

„První je, že použijete zdroje na defenzivní opatření. Na to, aby se určitá odvětví chránila. Ta silně postižená. Typicky třeba cestovní ruch. Ta druhá větev, kterou zastávám já, říká: Nemůžeme vrátit ekonomiku zpět.“

„Některá odvětví budou postižená dlouhodobě, strukturálně. A nemá cenu do nich lít hromady peněz mnoho let s nadějí, že se možná jednou vrátí do stavu, v jakém byla v únoru 2020. Je lepší zaměřit se na nová perspektivní odvětví a investovat do nich.“

Naše vláda mě nepotěšila

„Ale teď je otázka, jak je definovat. A druhý problém: kapacita. To znamená, jestli je vůbec ekonomika schopná investice vstřebat a jakými kanály je schopná je vstřebat. A to je upřímně řečeno to nejdůležitější. Ale o tom se bohužel ve výstupech ze summitu dočtete jen velmi málo.“

Ilona Švihlíková

„Nemyslím si, že je úplně ideální jít cestou defenzívy a kompenzovat škody hotelů, což teď vláda rozhodla. To mě úplně nepotěšilo. To zase sypete peníze do sektoru, který se už nikdy nevrátí do podoby, v jaké byl.“

„Já si opravdu myslím, že je vhodné identifikovat sektory jiné. Například digitalizace státní správy. Jestli nám něco ukázala koronavirová krize, tak to, jak máme malou kapacitu státní správy,“ míní Švihlíková.

To snad není pravda!

„Máte spoustu dobrých nápadů na podpůrné programy. Potřebujete reagovat rychle. Ale prostě nemáte dost lidí. Nemáte na to ty systémy. Nemůže rychle zpracovat data. Nemáte lidi, kteří umí pracovat s těmi daty. A v tu chvíli se vám to celé zadrhne.“

„Když zjišťuju, že na některých úřadech se dělaly excelové tabulky ručně a podobně... V dnešní době! Tak to si prostě říkáte: To snad není pravda. Ale ono je,“ uzavírá ekonomka na Dvojce.

Další témata rozhovoru: evropský fond obnovy; ekonomika Itálie; spor Evropské komise se společností Apple; daňové ráje.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.