Ilona Švihlíková: Do kterých odvětví nemá cenu lít miliardy na záchranu?
Evropská unie se dohodla na rozpočtu obnovy. Jak ale s miliardami teď u nás naložit? A dokáže je vůbec naše ekonomika vstřebat?
Lídři 27 evropských zemí se před pár dny dohodli na plánu obnovy po koronavirové pandemii. Trvalo jim to pět dní. Asi málokdo čekal, že najdou shodu. Spor byl hlavně o poměru půjček a grantů v evropském fondu obnovy. Nový návrh je postavený na kompromisech.
Čtěte také
„Tam byla velká snaha, aby každý dostal něco, čím se může prezentovat doma před svými voliči,“ vysvětluje na Dvojce v pořadu Jak to vidí... ekonomka Ilona Švihlíková. „Bude ale hodně záležet na tom, jakým způsobem se dohoda bude naplňovat. Ten časový horizont je poměrně dlouhý.“
„Základní otázka je, jak a do čeho investovat miliardy z fondu obnovy. My víme, že tam je balíček 30 %, které mají být věnovány na digitalizaci a zazelenění ekonomiky. Ale nevíme, jakým způsobem má být využit zbytek,“ popisuje. „Co s tím? Máte dvě hlavní možnosti.“
Zachránit, nebo vybudovat
„První je, že použijete zdroje na defenzivní opatření. Na to, aby se určitá odvětví chránila. Ta silně postižená. Typicky třeba cestovní ruch. Ta druhá větev, kterou zastávám já, říká: Nemůžeme vrátit ekonomiku zpět.“
„Některá odvětví budou postižená dlouhodobě, strukturálně. A nemá cenu do nich lít hromady peněz mnoho let s nadějí, že se možná jednou vrátí do stavu, v jakém byla v únoru 2020. Je lepší zaměřit se na nová perspektivní odvětví a investovat do nich.“
Naše vláda mě nepotěšila
„Ale teď je otázka, jak je definovat. A druhý problém: kapacita. To znamená, jestli je vůbec ekonomika schopná investice vstřebat a jakými kanály je schopná je vstřebat. A to je upřímně řečeno to nejdůležitější. Ale o tom se bohužel ve výstupech ze summitu dočtete jen velmi málo.“
„Nemyslím si, že je úplně ideální jít cestou defenzívy a kompenzovat škody hotelů, což teď vláda rozhodla. To mě úplně nepotěšilo. To zase sypete peníze do sektoru, který se už nikdy nevrátí do podoby, v jaké byl.“
„Já si opravdu myslím, že je vhodné identifikovat sektory jiné. Například digitalizace státní správy. Jestli nám něco ukázala koronavirová krize, tak to, jak máme malou kapacitu státní správy,“ míní Švihlíková.
To snad není pravda!
„Máte spoustu dobrých nápadů na podpůrné programy. Potřebujete reagovat rychle. Ale prostě nemáte dost lidí. Nemáte na to ty systémy. Nemůže rychle zpracovat data. Nemáte lidi, kteří umí pracovat s těmi daty. A v tu chvíli se vám to celé zadrhne.“
„Když zjišťuju, že na některých úřadech se dělaly excelové tabulky ručně a podobně... V dnešní době! Tak to si prostě říkáte: To snad není pravda. Ale ono je,“ uzavírá ekonomka na Dvojce.
Další témata rozhovoru: evropský fond obnovy; ekonomika Itálie; spor Evropské komise se společností Apple; daňové ráje.
Související
-
Lukáš Kovanda: Skutečně nemá cenu zachraňovat všechny
Můžou českou ekonomiku položit pouhé dva měsíce omezení? Ještě nedávno se říkalo, jací jsme evropští premianti. Ať už jde o růst nebo o zaměstnanost.
-
Ivan Hoffman: Do doby před koronavirem už se nevrátíme. Vznikne jiný normál
Počet nakažených novým typem koronaviru znovu roste. Proč je podle Ivana Hoffmana malá šance na návrat k běžnému životu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.