Igor Inov: Jak to všechno bylo, pane Werichu?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 25. 10.
Igo Inov: Jak to všechno bylo, pane Werichu?

Ojedinělá a takřka neznámá monografie ruského básníka a překladatele nesměla v Československu v roce 1971 na pulty. Její vydání v roce 1992 ale autorovi umožnilo dopsat i posledních 10 let života Jana Wericha. Z knihy čte Jiří Hromada.

Čte: Jiří Hromada
Připravil: Milan Dus
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Režie: Pavel Krejčí
Natočeno: v ČRo Hradec Králové v roce 2015

Kniha ruského básníka a překladatele Igora Inova vyšla v roce 1971 v Moskvě. Její prodej byl ale po zásahu československých orgánů pozastaven. V tuzemsku se ke čtenářům poprvé dostala až v roce 1992.

Všechno zlé ale naštěstí bývá pro něco dobré. Poprava knihy a odložení jejího vydání o desítky let umožnily autorovi dopsat zážitky z posledních deseti let života Jana Wericha. Není to čtení nikterak radostné, ale důležité. Uslyšíte mimořádně zasvěcený obraz umělce, se kterým se autor přátelil.

Čtěte také

O autorovi

Igor Inov (1930–2003) byl ruský básník, překladatel a bohemista. Jeho prostřednictvím se k ruským čtenářům dostala díla Nezvalova, Halasova, Hrubínova či Holanova. Počátkem 60. let se prostřednictvím rodiny Vítězslava Nezvala seznámil s Werichovými a krátce nato přijal nabídku leningradské pobočky nakladatelství Iskusstvo napsat knihu o Werichovi.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.