I u vzestupu civilizací byl vždycky konflikt, zjistil egyptolog Bárta
„Není možné tvrdit, že historie určuje, co se stane v budoucnosti,“ míní egyptolog Miroslav Bárta. „Nicméně když se podíváte na různé civilizace v různých částech světa na různém stupni vývoje, dá se definovat sedm zákonitostí, které se dají najít u každé z nich.“
Jedna ze sedmi zákonitostí, kterými se podle Miroslava Bárty řídí civilizace, říká: „Každá civilizace je omezená v čase. Na začátku i na konci jejího vývoje obvykle stojí konflikt.“ Bárta k ní dospěl v roce 2016 při psaní knihy Příběh civilizace.
„Že konflikt stojí u pádů civilizací, je do značné míry pochopitelné. Ale já coby nositel modré vojenské knížky jsem při tom psaní ke své hrůze zjistil, že konflikty byly i při vzestupu civilizací,“ vysvětluje Bárta moderátorce Tereze Kostkové.
„Zrovna v tu dobu vyšla knížka, která se zabývala historií války. A její americký autor došel k tomu samému. Že u zrodu i u zániku komplexních společností stojí vždycky válečný konflikt. To byla trošku úleva, že nejsem blázen. Ale že to je poměrně významné zjištění za posledních pár let.“
Jaké jsou další zákonitosti civilizací? Co je snem každého archeologa? A kdy naposledy si Bárta jako archeolog „zahrabal“?
Související
-
Mým snem je najít hrob Imhotepa, říká egyptolog Bárta. Ale pak bych musel snít o něčem jiném
Profesor Miroslav Bárta tráví každoročně na expedicích v Egyptě a Súdánu týdny i měsíce. Kromě toho píše knihy a je ředitelem Egyptologického ústavu.
-
Naše civilizace je téměř před kolapsem
Česká egyptologie sklízí úspěch. Prestižní magazín Heritage Daily zařadil nález českých egyptologů na 6. místo v žebříčku objevů za minulý rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.