I když je ouvej, buďte si blízko, radí farář Marián Pospěcha v novoročním Toboganu

1. leden 2022
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kněz Marián Pospěcha a Aleš Cibulka v Toboganu

„Když zažijete ztrátu, je potřeba tím projít,“ zamýšlí se katolický kněz Marián Pospěcha. I v dnešní složité době lze najít něco prospěšného. „Buďte lidem blízko,“ radí všem ve slavnostním novoročním Toboganu. Moderuje Aleš Cibulka.

Ten, který se rozloučil s Pilarkou. Tak představil Aleš Cibulka římskokatolického kněze Mariána Pospěcha.

Může být pohřební obřad hezký? „Je potřeba se umět rozloučit. Patří to k důstojnosti každého člověka,“ myslí si kněz. 

Pohledný farář přiznává, že lidé s ním rádi tráví čas a někdy musí pozornost i odmítat. „Lépe se sfoukne jeden knot než celý stoh,“ přiznává farář. 

Z rošťáka knězem

Nelituje někdy toho, že zasvětil život Bohu? „Jsem šťastný ve svém povolání a nemám důvod to měnit,“ říká kněz, který své povolání vykonává už 17 let.

Jako kluk býval rošťák, ale jeho rodiče vyprávějí, že když přišel do kostela, změnil se. 

Má rád plískanice, podzim a je rád i za chvíle, kdy je sám. „Když jsem se rozhodoval, měl jsem na to šest let. Vždy, když se člověk pro něco rozhodne, nemůže mít všechno,“ zamýšlí se v rozhovoru s Alešem Cibulkou ve slavnostním Toboganu, který na Dvojce zazněl hned 1. ledna.  

Může se faráři tykat? Kdy ho poprvé napadlo, že se stane knězem? Jak se z rošťáka stane kněz? Kde vlastně bydlí kněz? Jak se vyrovnat se ztrátou? 

autoři: Aleš Cibulka , juk
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...