I když je ouvej, buďte si blízko, radí farář Marián Pospěcha v novoročním Toboganu
„Když zažijete ztrátu, je potřeba tím projít,“ zamýšlí se katolický kněz Marián Pospěcha. I v dnešní složité době lze najít něco prospěšného. „Buďte lidem blízko,“ radí všem ve slavnostním novoročním Toboganu. Moderuje Aleš Cibulka.
Ten, který se rozloučil s Pilarkou. Tak představil Aleš Cibulka římskokatolického kněze Mariána Pospěcha.
Může být pohřební obřad hezký? „Je potřeba se umět rozloučit. Patří to k důstojnosti každého člověka,“ myslí si kněz.
Pohledný farář přiznává, že lidé s ním rádi tráví čas a někdy musí pozornost i odmítat. „Lépe se sfoukne jeden knot než celý stoh,“ přiznává farář.
Z rošťáka knězem
Nelituje někdy toho, že zasvětil život Bohu? „Jsem šťastný ve svém povolání a nemám důvod to měnit,“ říká kněz, který své povolání vykonává už 17 let.
Jako kluk býval rošťák, ale jeho rodiče vyprávějí, že když přišel do kostela, změnil se.
Má rád plískanice, podzim a je rád i za chvíle, kdy je sám. „Když jsem se rozhodoval, měl jsem na to šest let. Vždy, když se člověk pro něco rozhodne, nemůže mít všechno,“ zamýšlí se v rozhovoru s Alešem Cibulkou ve slavnostním Toboganu, který na Dvojce zazněl hned 1. ledna.
Může se faráři tykat? Kdy ho poprvé napadlo, že se stane knězem? Jak se z rošťáka stane kněz? Kde vlastně bydlí kněz? Jak se vyrovnat se ztrátou?
Související
-
Proslavila mě mše za Evu Pilarovou, usmívá se kněz
„S Evou nás pojilo přátelství. Byla věřící a požádala mě, abych jí doprovodil na věčnost,“ vypráví římskokatolický kněz Marián Pospěcha v Blízkých setkáních.
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.