I když je ouvej, buďte si blízko, radí farář Marián Pospěcha v novoročním Toboganu

1. leden 2022

„Když zažijete ztrátu, je potřeba tím projít,“ zamýšlí se katolický kněz Marián Pospěcha. I v dnešní složité době lze najít něco prospěšného. „Buďte lidem blízko,“ radí všem ve slavnostním novoročním Toboganu. Moderuje Aleš Cibulka.

Ten, který se rozloučil s Pilarkou. Tak představil Aleš Cibulka římskokatolického kněze Mariána Pospěcha.

Může být pohřební obřad hezký? „Je potřeba se umět rozloučit. Patří to k důstojnosti každého člověka,“ myslí si kněz. 

Pohledný farář přiznává, že lidé s ním rádi tráví čas a někdy musí pozornost i odmítat. „Lépe se sfoukne jeden knot než celý stoh,“ přiznává farář. 

Z rošťáka knězem

Nelituje někdy toho, že zasvětil život Bohu? „Jsem šťastný ve svém povolání a nemám důvod to měnit,“ říká kněz, který své povolání vykonává už 17 let.

Jako kluk býval rošťák, ale jeho rodiče vyprávějí, že když přišel do kostela, změnil se. 

Má rád plískanice, podzim a je rád i za chvíle, kdy je sám. „Když jsem se rozhodoval, měl jsem na to šest let. Vždy, když se člověk pro něco rozhodne, nemůže mít všechno,“ zamýšlí se v rozhovoru s Alešem Cibulkou ve slavnostním Toboganu, který na Dvojce zazněl hned 1. ledna.  

Může se faráři tykat? Kdy ho poprvé napadlo, že se stane knězem? Jak se z rošťáka stane kněz? Kde vlastně bydlí kněz? Jak se vyrovnat se ztrátou? 

autoři: Aleš Cibulka , juk
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.