I introverti překvapí, říká neuropsycholožka Lenka Krámská. Povídá si s pacienty při operacích mozku

28. září 2022

Při operacích mozku si s pacienty povídá. Důležitá je znalost pacienta před zákrokem, abych věděla, jak funguje, zdůrazňuje Lenka Krámská, vedoucí oddělení klinické psychologie Nemocnice Na Homolce. "Můj první případ byla žena, která měla mozkový nádor. Diagnostikován byl krátce po porodu, a projevil se epileptickým záchvatem. Byl v místě pro řeč. Proto byla operace při vědomí.“ O čem si s pacienty povídá? Mohou být epileptické záchvaty způsobené i psychikou?

„Operace při vědomí jsou spíše takovou třešničkou v mojí práci. Je to vždy nové a fascinující. Na začátku je má role diagnostická, jestli se pacient na takovou operaci hodí, jestli ji zvládne. Pak jsem tam jako průvodce operací, upozorním třeba neurochirurga, kdy by bylo dobré s operací přestat, kdy se narušuje nějaké centrum.“

Rozhovor nesmí vést k větším emocím

Před operací prochází pacient vyšetřením. „Musíme vědět, co vše je pod vlivem diagnózy, třeba nádoru na mozku či epilepsie, narušené. Ta operace může trvat až tři hodiny. U nás je v první fázi, kdy se otevírá lebka, pacient uspaný. Pak se přivede k vědomí a dochází k operaci. Někdo si pamatuje detaily, jiní vůbec nic, i když s námi celou dobu komunikují,“ přibližuje operaci docentka Lenka Krámská.

A o čem si s pacienty povídá? „Hovor nesmí vést k větším emocím. Povídáme si o životě, kamarádech, zážitcích z dovolené. Dokážeme rozmluvit i introverta. U někoho si říkám, že to bude těžké, a pak se pacienti ukáží jako hovorní a spolupracující. Během operace testujeme i různé funkce, jako hybnost, citlivost, řeč, počty, čtení a podobně.“

autoři: Adéla Gondíková , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.