I introverti překvapí, říká neuropsycholožka Lenka Krámská. Povídá si s pacienty při operacích mozku
Při operacích mozku si s pacienty povídá. Důležitá je znalost pacienta před zákrokem, abych věděla, jak funguje, zdůrazňuje Lenka Krámská, vedoucí oddělení klinické psychologie Nemocnice Na Homolce. "Můj první případ byla žena, která měla mozkový nádor. Diagnostikován byl krátce po porodu, a projevil se epileptickým záchvatem. Byl v místě pro řeč. Proto byla operace při vědomí.“ O čem si s pacienty povídá? Mohou být epileptické záchvaty způsobené i psychikou?
„Operace při vědomí jsou spíše takovou třešničkou v mojí práci. Je to vždy nové a fascinující. Na začátku je má role diagnostická, jestli se pacient na takovou operaci hodí, jestli ji zvládne. Pak jsem tam jako průvodce operací, upozorním třeba neurochirurga, kdy by bylo dobré s operací přestat, kdy se narušuje nějaké centrum.“
Rozhovor nesmí vést k větším emocím
Před operací prochází pacient vyšetřením. „Musíme vědět, co vše je pod vlivem diagnózy, třeba nádoru na mozku či epilepsie, narušené. Ta operace může trvat až tři hodiny. U nás je v první fázi, kdy se otevírá lebka, pacient uspaný. Pak se přivede k vědomí a dochází k operaci. Někdo si pamatuje detaily, jiní vůbec nic, i když s námi celou dobu komunikují,“ přibližuje operaci docentka Lenka Krámská.
A o čem si s pacienty povídá? „Hovor nesmí vést k větším emocím. Povídáme si o životě, kamarádech, zážitcích z dovolené. Dokážeme rozmluvit i introverta. U někoho si říkám, že to bude těžké, a pak se pacienti ukáží jako hovorní a spolupracující. Během operace testujeme i různé funkce, jako hybnost, citlivost, řeč, počty, čtení a podobně.“
Související
-
Mozek je fascinující a nejkomplexnější soustava ve vesmíru, říká dětský neurolog Vladimír Komárek
Jak vzpomíná na počátky dětské neurologie ve Fakultní nemocnice Motol? Souvisí neurologické onemocnění s úrovní inteligence? Za jakých okolností je inkluze přínosem?
-
„Češi mají složitý jazyk i povahu,“ říká neurolog Martin Jan Stránský
Kolik péče a kolik nudy dopřává tento neurolog vlastnímu mozku? A proč bychom podle něj všichni měli na čas odcestovat do Indie?
-
Při mrtvici hraje čas hlavní roli. Čas je totiž mozek, říká...
Cévní mozková příhoda, respektive mrtvice se všichni bojíme. Důvod je prostý, následky si člověk nese často až do konce života. To v tom lepším případě, kdy se ji l...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.