Hvězda a růže zvaná Filipina. Záhadné osudy kolem letohrádku Hvězda

Jaké šifry jsou ukryty ve stavbě renesančního letohrádku a co přimělo stavitele Ferdinanda I. k založení? Co víme o krásné Filipině, která mu byla inspirací? Poslouchejte měsíc po odvysílání na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.cz.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Premiéra: 1. 3. 2021

Jedinečná architektura, skryté symboly, záhadné osudy – to vše obestírá Letohrádek Hvězda neodmyslitelně spjatý s našimi dějinami. Vždyť v jeho těsném sousedství se odehrála i osudová bitva na Bílé hoře.

Logo

Když se ocitnete uvnitř, jakoby se vás zmocnila magická moc. Možná právě díky tomu dokázala tato výjimečná renesanční stavba překonat nejrůznější protivenství včetně válek.

Tajemství velké lásky

Velkolepý dům postavený ve tvaru šesticípé hvězdy skrývá v sobě mnohá tajemství.

Je to například tajemství dávných alchymistů. A je to rovněž tajemství jedné velké lásky. Lásky, která překonala i sílu smrti. Lásky, která měla podobu krásné Filipiny Welserové (Velzerové) a vzdělance mnoha oborů, arcivévody Ferdinanda. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.