Hudební publicista: Na Stouny jsem se jel pro jistotu podívat už do Mnichova. Kdyby to náhodou v Praze nevyšlo
Od legendárního koncertu britské kapely Rolling Stones v Praze na Strahově uplynulo už 33 let. Událost si nenechalo ujít 110 000 diváků. Pro mnohé z nich šlo o potvrzení definitivního konce komunistického režimu. Jak se žijícím legendám daří dnes? A uskutečnil by se koncert, kdyby prezidentem nebyl Václav Havel? Atmosféru koncertu přiblíží hudební publicista Ondřej Konrád. Připomene rovněž 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Stouni odehráli svůj pražský koncert jen pár měsíců po prvních svobodných volbách. Prožitky mnohých tak byly více než intenzivní. „Já osobně jsem měl Rolling Stones od svých juvenilních let velmi rád. Dokonce jsem je začátkem 80. let propagoval v časopise Melodie. Tomu, že by přijeli do Prahy, jsem ale moc nevěřil,“ vzpomíná v pořadu Jak to vidí... hudební publicista Ondřej Konrád.
Čtěte také
Itinerář jejich evropského turné, který byl obdobou předcházejícího turné v roce 1998 ve Spojených státech, byl totiž dán velmi dlouho dopředu, a pražský termín tam nebyl. „Václav Havel ale tenkrát vyslal své emisary, kteří to tiše a tajně domlouvali. Pořád jsem tomu ale nechtěl věřit, a proto jsem se pro jistotu jel podívat na Rolling Stones už v červnu do Mnichova, kdyby náhodou pražské vystoupení nevyšlo.“
Dubček by se neangažoval
Role Václava Havla byla naprosto klíčová. „Kdyby byl prezidentem Dubček, asi by se neangažoval. A Rolling Stones to zcela určitě imponovalo. Nezapomeňme, že oni byli v Británii dlouhá léta psanci. Měli problémy s policií, vesměs kvůli drogám, aniž by byli divokými konzumenty. Konzervativní britská vládnoucí vrstva po nich šla. Všichni politici si od nich dávali distanc. A najednou se mohli setkat s prezidentem, notabene který je světovým dramatikem a světově proslulým politickým vězněm. To všechno bylo pro Micka Jaggera jako hlavu Rolling Stones nesmírně vzrušující.“
Setkání s částí české hudební scény v tehdejší Rybárně v Gorazdově ulici přesto bylo podle Ondřeje Konráda trochu bizarní. „Václav Havel ve skutečnosti Rolling Stones do roku 1990 vůbec neposlouchal. On měl rád především Plastic People a jejich oblíbence, to znamená Velvet Underground a Franka Zappu, asi příliš nevnímal. Sami Plastikové neměli k Rolling Stones vůbec žádný vztah. Pro ně to byla zpátečnická, téměř revizionistická kapela. Nicméně poté se s Václavem Havlem chtěla setkat řada významných světových hudebníků.“
Fenomén Rolling Stones
Naprosto fenomenální ale bezesporu je, že největší a nejslavnější kapela z doby velké rockové revoluce 60. let v Británii a ve Spojených státech stále existuje a aktivně působí, přestože členové skupiny oslavili už osmdesátku.
„Třeba Beatles se rozpadli už na přelomu 60. a 70. a z ústředního dua zbyl jen Paul McCartney. Rolling Stones sice o jednoho svého člena také nedávno přišli, ale mozku kapely, tedy dvojici Mick Jagger a Keith Richards, se velmi daří. Navíc pořád ještě koncertují, neohlásili konec, mají roztočenou desku. To je něco, co se téměř nedá pominout,“ uzavírá Ondřej Konrád.
Související
-
Rolling Stones. Prodali miliony desek a dodnes vyprodávají sportovní arény
Rocková skupina Rolling Stones odehrála své první živé vystoupení 12. července 1962. Stala se fenoménem, který nemá obdoby.
-
Rolling Stones. V šedesátých letech byli společenskou hrozbou, dnes jsou žijící legendou
Dnešním oslavencem je světoznámá hudební skupina Rolling Stones. My si ji připomeneme v souvislosti s koncertem, který byl mimo jiné vůbec prvním toho druhu u nás.
-
Zpěvák Mick Jagger slaví osmdesátiny. Místo pódia chystá oslavu mezi rostlinami v botanické zahradě
Mick Jagger je otcem osmi dětí – nejstarší dceři je 52 a nejmladšímu synovi 6 let. Je také dědečkem pěti vnoučat a má tři pravnoučata.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.