Rolling Stones. V šedesátých letech byli společenskou hrozbou, dnes jsou žijící legendou

Dnešním oslavencem je světoznámá hudební skupina Rolling Stones. My si ji připomeneme v souvislosti s významným koncertem, který byl mimo jiné vůbec prvním toho druhu u nás. Památné vystoupení Rolling Stones na Strahovském stadionu v srpnu 1990 se stalo pro mnoho lidí symbolickým milníkem v naší historii. To, že v Praze hrají Stouni, znamenalo, že se něco doopravdy změnilo.

I přesto, že byli Rolling Stones už od šedesátých světovými hvězdami, byli v rodné Anglii ještě dlouhá léta považováni za veřejnou hrozbu, pronásledováni policií a vystavováni mediálním útokům. Pověst rebelů a průkopníků ideálů mladé generace šedesátých let je tak ideálně předurčovala pro roli poslů nových časů, které přijeli zvěstovat před jedenatřiceti lety do Prahy.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Petr Váně
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.