Hra R.U.R. dala světu slovo robot. Při premiéře předběhli Národní divadlo ochotníci z Hradce

Před sto lety byla v Národním divadle v Praze uvedena divadelní hra, o níž se brzy začalo psát po celém světě. Za pár let byla hra Karla Čapka R.U.R. uváděna v metropolích od Evropy až po Ameriku. Napsal Jan Senius.

Hra svého autora Karla Čapka vynesla mezi světové dramatiky prakticky hned po premiéře. Svým postavám dal Karel Čapek jména, která odrážejí jejich povahy. Například Starý Rossum je učenec, který na ostrově objeví látku podobnou živé hmotě. A z ní vyrobí prvního umělého člověka, tedy robota. A ne jednoho, ale statisíce.

Nápad na hru dostal Karel Čapek v tramvaji

Scéna z R.U.R. Karla Čapka, BBC Television

S premiérou hry předběhly Prahu ochotníci z Hradce Králové. Premiéra v Národním divadle byla totiž o měsíc odložená a do Hradce poslali dopis, aby premiéru odložili taky. Ale žádost se ke Klicperovu spolku prý nedostala.

Nápad na hru dostal Karel Čapek v tramvaji, když si uvědomil, jak jsou tu lidé nepřítomní. Původně chtěl umělým lidem říkat Laboři. Tak jim říkej Roboti, zamumlal prý bratr Josef se štětcem v ústech a maloval dál. Navrhl jim kostýmy. Roboti měli plátěné blůzy stažené v pase řemenem a na prsou číslo. Hra se rozlétla do celého světa. Pravidelně byla vyprodaná i u nás. Jednou dokonce nesehnal lístky ani Čapek.

Komu budou věnovány příští příběhy z kalendáře? Možná stačí říct americký herec a pronikavé modré oči.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související