Úžasné životy: Karel Čapek podle Ondřeje Kepky
Už je to více než 80 let od tragického úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů, dramatiků a fejetonistů Karla Čapka. A letos si připomínáme 130 let od jeho narození.
Tvorba Karla Čapka mě, podobně jako mnohé z vás, provázela už od dětství. Samozřejmě jsem rád poslouchal a později i četl jeho pohádky. Ale především jsem pak o několik let později uspěl v celonárodním kole recitační soutěže Pražské vajíčko s jeho Červnem z knihy Zahradníkův rok. Následně jsem obdivoval jeho Povídky z jedné i druhé kapsy.
Čtěte také
Ctnost ticha ve Strži
Čapkovo letní sídlo – Strž u Dobříše, kam velice rád a často jezdil, je pro mne místo obestřené tajuplným geniem loci. Čapek zde pociťoval „Ctnost ticha“ – a musím říci, že mu rozumím.
Toto nádherné místo jsem objevil v roce 1996 při natáčení jednoho z dílů televizního Lapidária a ihned mě okouzlilo svojí nenapodobitelnou atmosférou.
Čapkův obyčejný život
Pak přišel dokument Karel Čapek a jeho Obyčejný život, který jsem pro televizi připravil k 70. výročí jeho úmrtí. Myšlenka na vznik tohoto filmu byla už dávná, ale až v roce 2008 se mně ho podařilo realizovat.
Snažil jsem se připravit film sice trochu didaktický, který by ale dal prostor i méně známým skutečnostem. Mezi ně jistě patří Čapkův blízký vztah ke Slovensku. Chtěl jsem upozornit na přesah jeho myšlenek do dnešních dní.
Čtěte také
Vizionář jako Verne
Obdivuji jeho vize, které se později staly skutečností. Vnímám ho podobně jako Julese Verna. Svůj vůbec nejvýznamnější vizionářský kousek předvedl ale ve stati Proč jsem se nestal komunistou. Taky vnímám Čapka jako filozofa, když jsem se setkal s jeho novelou Obyčejný život.
Myslím, že u mě vše vyvrcholilo celoročním seriálem Na návštěvě u Karla Čapka, který jsem měl možnost realizovat v Českém rozhlase. Dostal jsem zde tvůrčí volnost a právě zde jsem – zejména v posledních dílech – řekl asi vše, co jsem chtěl o svém vztahu k Čapkovi říci.
Spolupráce na Úžasných životech – to byla velká radost a možnost veřejnosti sdělit, proč mě Čapek tak oslovil. Snažil jsem se také některé mistrovy myšlenky vysvětlit. Tak, jak je chápu já v roce 2020.
Související
-
Karel Čapek udělal v Anglických listech chybu, hlásí Ondřej Kepka po návratu z „blázince“ Londýna
Ondřej Kepka se téměř po 100 letech vydal po cestě Karla Čapka, z které vznikly Anglické listy. Snažil se najít místa, která Čapek popsal nebo dokonce nakreslil.
-
Vánoce u Karla Čapka. Koláž o životě spisovatele k 80. výročí jeho úmrtí
Co pro Karla Čapka znamenaly Vánoce? Jaký byl jeho vztah k víře, ke spiritualitě? Odpovídá ředitelka Památníku Karla Čapka na Strži Kristina Váňová spolu s dalšími hosty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.