Hodinový speciál Jak to vidí... k 75. výročí konce války
Mohlo by se něco jako holokaust odehrát mimo válku? Dorazila Rudá armáda do Prahy jako do svobodného města, anebo ji osvobodila? Proč se dějiny stávají politickou zbraní? Andor Šándor, Pavel Kosatík a Tomáš Kraus diskutují o poselství druhé světové války.
Čtěte také
„Když si historici uvědomí jednotlivé kořeny a kroky, které druhé světové válce předcházely, bylo jasné, že něco takového přijít musí,“ začíná debatu Tomáš Kraus z Federace židovských obcí ČR.
Společně s publicistou Pavlem Kosatíkem a bezpečnostním poradcem Andorem Šándorem se pak zamýšlejí nad otázkou, jestli by se něco takového jako holokaust mohlo odehrát mimo válku. Poslechněte si.
Svoboda nepřijede na tanku
Jak jsme využili osvobození? „Ukázalo se, že svoboda nepřijede na tanku. Je to mnohem složitější pocit,“ uvažuje Pavel Kosatík. „Násilí 8. května neskončilo. Pokračovalo divokým odsunem. Nebo tím, jak se Rudá Armáda chovala k ruským občanům, kteří tady žili od první republiky.“
Podle Andora Šándora si Západ dokázal svobodu užít lépe. Upozorňuje i na odlišné vnímání Ruska a Německa u nás. „U Němců jsme se naučili odlišovat nacistické Německo od současného. Ale když mluvíme o Rusech, stále myslíme ty bolševiky.“
Kyberválkou ještě nikdo nic nevyhrál
Podle diskutujících je vidina světa beze zbraní utopií. „Nikdy se nedovíme, kolik válek kvůli jaderným zbraním vůbec nezačalo,“ připomíná Kosatík. Šándor zase upozorňuje na přeceňování války „beze zbraní“ v kyberprostoru.
„Válka se vyhrává tanky a děly. Kyberválkou ještě nikdo nic nevyhrál. V kyberprostoru můžete škodit.“ Taky Tomáš Kraus počítá s dalšími ozbrojenými konflikty. „Budoucí války se povedou o zdroje. Otázka je, jak zapůsobí pandemie koronaviru vzhledem k vnímání vlastních zdrojů.“
Další témata: Dorazila Rudá armáda do Prahy jako do už svobodného města anebo ji osvobodila? Proč se dějiny stávají politickou zbraní?
Související
-
Přepis: Jak to vidí Andor Šándor, Pavel Kosatík a Tomáš Kraus – 8. května 2020
Hosty speciálu k 75. výročí konce druhé světové války byli bezpečnostní analytik Andor Šándor, publicista Pavel Kostaík, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus.
-
Hrdinové z barikád
Pravda o Pražském povstání, vlasovcích i osvobození Prahy. Neznámá fakta, autentické záznamy ve dvanácti dokumentech.
-
Eduard Stehlík: Pražské povstání bylo největší bojové vystoupení Čechů ve 20. století u nás
Se zbraní v ruce před 75 lety povstalo 15 000 lidí, polovina současné armády ČR. O život přišlo 3000 lidí. Víc než na krvavé Dukle. O ní víme, ale o Pražském povstání ne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.