Hned vzápětí mi přišel dopis. Odkud se vzalo slovo zápětí?

8. listopad 2019

Vzápětí je příslovce, které vzniklo spojením předložky v- a podstatného jména zápětí. Toto příslovce může mít význam časový nebo místní. Časový význam je z hlediska dnešního užívání primární.

Jeho význam je jasný, tedy hned poté, ihned po nějakém jiném ději. Druhý význam je místní, který se dnes už nepoužívá. Můžeme ho ale nalézt třeba v románu Ztracený život, který napsal Gustav Pfleger Moravský. V něm píše, že „celé oddělení vojska přišlo do dvojího ohně. Kartáče drobily řady útočníků ze zápětí, zpředu sršely koule z tvrze.“ Na tomto příkladu je vidět, že slovo zápětí existovalo, ve významu, že někdo na ně útočil zezadu, z pozic umístěných za jejich patami. Proč se tedy neříká zápatí? Vysvětluje jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva.

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová