Hilda. Helena Dvořáková v mrazivé grotesce o manipulaci a vnucování vlastních představ o štěstí
Paní Lemarchandová potřebuje služku a paní na hlídání. Bude to Hilda. Ale Lemarchandová chce i Hildino přátelství, celý její život a iluzi možné rovnosti. Jak jinak se dá snést, že vám někdo slouží? V mrazivé, do absurdity dovedené dramatické grotesce si paní Lemarchandová obsedantním způsobem nárokuje celou bytost své služebné. A neváhá kvůli tomu manipulovat ani s jejím mužem, kterého postupně získává na svou stranu... Hra vyniká přesným jazykem a výrazovou bohatostí.
Hra s černým humorem otevírá témata, jako je manipulace s druhým člověkem, ovládnutí jeho postojů, vnucování své představy štěstí někomu, kdo o něj nestojí. Začarovaný kruh, ze kterého není úniku. Popisuje monstrózní fantómy uvnitř nás.
Hilda, která se ovšem ve hře sama nikdy neobjeví, se stává projekčním plátnem pro touhy bohaté ženy (Helena Dvořáková), depresivní kvůli nesplněným ambicím. Ta se metodicky pokouší manipulovat i s Hildiným mužem (Jan Hájek) a postupně ho získávat na svou stranu.
Neuslyšíme ani její hlas, přesto je ve hře stále přítomná. Zbylé dvě postavy si totiž nedovedou bez ní představit svůj život. Je pro ně vším, co jim samotným chybí – lidským citem, láskou a jistotou, že jsou lidmi. Každý člověk touží po sebepotvrzení, po ubezpečující jistotě, kterou mu dává vědomí, že je milován. Co ale má člověk dělat, když od jiných nic takového necítí? Co má dělat, když ani on sám není schopen něco takového k druhým cítit? Pak potřebuje Hildu, pak se neobejde bez Hildy, pak musí mít Hildu.
Vít Vencl, rozhlasový režisér
O autorce
Autorka hry, spisovatelka a dramatička Marie N’Diaye je dcerou Francouzky a Senegalce. První knihu publikovala v sedmnácti, za další získala francouzské literární ceny. Hilda je její dramatická prvotina, která přesto vyniká přesným jazykem a výrazovou bohatostí.
Související
-
Odhalte techniky, jak s vámi manipulují! A naučte se sami, jak být druhým „sympatičtí“
Manipulátor si hraje s vaším podvědomím. Působí na vás sympaticky, protože ví, jak na to. Asi vás ale překvapí, že podle psychologa je na manipulaci i něco pozitivního.
-
Nenechte sebou manipulovat a neříkejte ano, když chcete říct ne. Naučte se to!
Máte pocit, že doma nebo v práci říkáte často ano, i když je vám to proti srsti? Připadáte si jako myš, zahnaná do kouta? Zpozorněte! Možná jednáte s manipulátorem.
-
Co je to manipulace? A jak se bránit?
Jak poznáte, že s vámi někdo manipuluje? Že si někdo s vámi dělá to, co chce, a vy mu za to ještě poděkujete? Podle kouče Aleše Kaliny je důležité, jak se u toho cítíte.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.