Herečka Milena Steinmasslová: Samota je součástí života a není to lehká disciplína
Byla záhadnou a tajemnou malířkou. Představení Toyen – Všechny barvy samoty jde po stopách jejího života. „Těch motivů je tam víc,“ přemítá její divadelní představitelka. Kterou pohádku má ráda? Jaká setkání ji přinesla inscenace o Toyen? Proč se vrhla na akrobacii? Chtěla by si zahrát v muzikálu zpívanou roli? Co se u ní změnilo s cenou Český lev? A dokáže poznat už ze scénáře, jaký bude film?
„Moje puberta probíhala v šedivé normalizaci. A pak jsem se potkala s obrazy Toyen. Bylo to pro mě zjevení: byl v tom pohyb, svoboda. Když mi přišla do ruky kniha Mileny Štráfeldové o Toyen, řekla jsem si: Jo!“
„Oslovila jsem ji a začaly jsme na tom pracovat. Původně to bylo vyprávění umírající Toyen. Ale uvědomila jsem si, že ona o svém životě nikdy nevyprávěla. Ona ho žila. A naplno. Říkala jsem si, že tam někde musí být ten tryskající život,“ vypráví Milena Steinmasslová.
Souhlasí s podtitulem divadelní hry, že samota má mnoho barev. „Samota je součástí života a není to lehká disciplína. Ale nepřináší jen nepříjemné věci a každá umělkyně musí být v určitém bodě sama. Jinak to nejde. I v úžasném vztahu jsou okamžiky, kdy musíte být sami. Samota je součástí cítícího a myslícího lidského tvora. A opravdu má všechny barvy,“ uzavírá v Blízkých setkáních herečka Milena Steinmasslová.
Související
-
Poslouchejte děti, jak pečlivě volí slova! To je výuka rétoriky v praxi, radí Milena Steinmasslová
Herečka známá ze seriálů Ranč u Zelené sedmy nebo V erbu lvice dnes vyučuje rétoriku. „Sama říkám jen ta slova, za kterými mohu stát,“ prozrazuje v Blízkých setkáních.
-
Herec Saša Rašilov: Hraju, protože to mám rád. Tuhle profesi je třeba dělat s chutí
Je z umělecké rodiny a zvolil si stejnou profesi, jako jeho dědeček. Jméno Saša Rašilov je pro něj darem i závazkem. „Je to hlavně závazek. Říká se tomu držet firmu.“
-
Jestli lidé chtějí zažít silné emoce, ať se podívají na film Vlny, zve herečka Marika Šoposká
„Hrdina? To je člověk, který obětuje svoje nepohodlí kvůli pravdě. To splňují rozhlasoví redaktoři.“ To je názor jedné z představitelek nového snímku Jiřího Mádla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.