Herec Oskar Hes vnímá film Bratři jako dárek. „Říkám si, čemu vděčím za takové pracovní štěstí“
Nominace na Českého lva za film Bratři ho neminula. „Mám z toho velkou radost. Za Honzu Nedbala i za ten film. Každý den mě to překvapuje,“ říká v Blízkých setkáních. Kolikrát točili záběry prvního zabití? Jak reagoval Josef Mašín na film? Jaké má vzpomínky na televizní sérii Dukla 61? Jak vypadaly lekce ostravštiny? Proč absolvoval kurz vaření? Jak moc si pamatuje na tátu? A je pravda, že si dal kávu se slavným americkým hercem Alecem Baldwinem?
„Říkám si, čemu vděčím za takové pracovní štěstí. A do velké míry i osobní. Snažím se přijímat to s pokorou. Snímek Bratři si to zaslouží už vzhledem k tomu, jakou práci jsme na něm odvedli. A to nejen herci, ale i celý štáb,“ myslí si Oskar Hes.
„Od castingu, na kterém jsme byli s Honzou Nedbalem, uběhlo pět let. Časová oběť byla velká a já tu nominaci vnímám jako dárek. S Honzou jsme se stali bratry i v osobním životě. Na casting jsme šli přitom jako kamarádi.“
Při natáčení byl přítomný Josef Mašín. K osobnímu setkání ale nedošlo. „Zajímaly mě otázky k postavě, ale neměl jsem možnost si s ním sednout. Chodili jsme ale po exteriérech a on vyprávěl a popisoval, jak to bylo: Tady jsme se schovali, tady se střílelo, tady Švéda umřel. Bylo to velmi autentické a vířily ve mně silné emoce a pocity,“ popisuje Oskar Hes.
Související
-
Příběh Mašínů symbolizuje to, čím si prošly moderní československé dějiny, soudí režisér Tomáš Mašín
Je vytrvalý. Přípravy na jeho nový film trvaly 11 let. Třikrát se projekt zastavil, jednou dokonce měsíc před začátkem natáčení. Konečně je tady snímek o bratrech Mašínech.
-
Proč opustil malování? Odpovídá režisér Tomáš Mašín
Pokud by zůstal věrný odkazu svých předků, byla by jeho prací orná půda. Později zaujala akademického malíře nová média a videoart. Dalším krokem byla režie.
-
Úžasné životy: choreograf Richard Hes podle Šárky Volemanové
Richard Hes, zakladatel známé taneční skupiny Uno a choreograf muzikálu Dracula. V čem byl jeho život úžasný a v čem často až šílený, prozradí Šárka Volemanová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.