Proč opustil malování? Odpovídá režisér Tomáš Mašín
Pokud by zůstal věrný odkazu svých předků, byla by jeho prací orná půda. On se však vrhnul na umění. Vznešené dřevo vyměnil za plátno a paletu barev. Později zaujala akademického malíře nová média a videoart. Dalším krokem byla nejen filmová režie. Kdy naposled maloval? A proč malování opustil? Co kreslil dětem, když byly malé? Má své obrázky schované?
Související
-
Jak důrazně promlouvá diktát módy do návrhů uniforem? Odpovídá akademický malíř Česlav Jaroš
Kreslení, móda, téma kreativity a jedinečnosti prostoupí povídání s oděvním výtvarníkem a stylistou. Kdy se zrodila jeho úcta k řemeslům?
-
Hrdina Pražského povstání Zdeněk Mančal pro mě byl jako Old Shatterhand, říká režisér Petr Mančal
Rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal zahájil 5. května 1945 Pražské povstání. „Jsme jeden vrh. Rod Mančalů přišel původně snad z Francie nebo Španělska,“ vysvětluje režisér.
-
Hosté: akademičtí malíři Daniela Benešová a její syn Pavel Beneš
Daniela Benešová je čerstvě jedenadevadesátiletá, a její syn, akademický malíř Pavel Beneš oslavil šedesátiny. Co spojuje jejich umělecký výraz?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.