Herec Jan Hájek získal rozhlasovou Cenu Thálie za hlavní roli v dramatizaci novely Jacka Kerouaca Big Sur

17. říjen 2023, aktualizováno

V Olomouci v pondělí odstartovala mezinárodní soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas. Během slavnostního zahájení festivalu získal Jan Hájek prestižní rozhlasovou Cenu Thálie za hlavní roli Jacka ve hře Jack Kerouac: Big Sur.

Čtěte také

Rozhlasové nastudování autobiografické novely Jacka Kerouaca nabízí temný pohled do duše slavného spisovatele procházejícího existenciální a tvůrčí krizí. Jan Hájek ztvárnil ve hře Jack Kerouac: Big Sur hlavní roli velmi působivě a autenticky. Rozhlasová adaptace byla poprvé uvedena na stanici Český rozhlas Vltava u příležitosti 100. výročí narození Jacka Kerouaca.

Poslechněte si archivní rozhovor s Janem Hájkem v Blízkých setkáních. Moderátorka Tereza Kostková se herce ptala například na to, jestli se svojí maminkou někdy mluvil o vlastním porodu. V otevřeném rozhovoru herec prozradil nejen to, ale mluvil i o svém vztahu k sestře-dvojčeti nebo ke svému kocourovi, o vlastním syndromu vyhoření a jak ho překonal, o tom, proč mu přišla nepatřičná role Sherlocka Holmese anebo proč si Vánoce nedokáže představit bez maminky.

autoři: Tereza Kostková , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.