Hemoroidy jsou citlivý problém. Jejich léčbu se ale nevyplácí podceňovat

23. květen 2018

Sedavé aktivity, nevyvážená strava a nadváha, ale i nevhodně zvolené oblečení. To jsou faktory, které usnadňují vznik potíží s hemoroidy.

„Mnozí z pacientů mají tu smůlu, že mají v rodině genetickou zátěž a jsou náchylnější k tomu, aby se jim tvořily jak křečové žíly, tak i hemoroidy,“ říká Roman Fraško z 1. chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Kliniky GHC Praha. Rizikovou skupinou jsou také ženy po porodu.

Nejčastější komplikace

„Pokud se vnitřní hemoroidy, které jsou za normálních okolností ukryté uvnitř konečníku, kde se podílejí na mechanismu udržení stolice a větrů, zvětší a dostanou se navenek, způsobují svědění a další nepříjemné pocity,“ popisuje lékař nejčastější komplikace.

„Typickým příznakem je krvácení. Může být i tak masivní, že si vyžádá transfuzi. Známe i případy, kdy pacient takto vykrvácel,“ varuje chirurg. Krvácení z konečníku je v každém případě důvod navštívit lékaře. Kromě hemoroidů může indikovat i jiné, vážnější onemocnění.

Operace problém vyřeší

Klasické chirurgické odstranění není pro pacienty nejpříjemnější, ale pokud jsou hemoroidy odstraněny, už se na stejném místě neobjeví,“ ubezpečuje Roman Fraško s tím, že pokud ano, tak pouze v lehké formě.

autoři: and , Jiří Holoubek
Spustit audio