Helena Koenigsmarková považovala krádež Drtikolovy Vlny za osobní prohru

11. duben 2011

V pondělí (11. dubna) byla po 11:05 hodině hostem Dvojky ČRo ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea (UMPRUM) v Praze Helena Koenigsmarková.

Každý ředitel muzea nese krádež jako malou katastrofu, přiznává Helena Koenigsmarková. „Napřed bylo zemětřesení v Japonsku, a pak postihlo takové malé zemětřesení i naší instituci. Ze sbírek totiž zmizela jedna z variant fotografie Vlna od Františka Drtikola.“ Kladla si to za vinu a brala to jako osobní selhání. O to úžasnější byl rychlý návrat slavné fotografie do ČR. Do registru kradených děl se přitom dostala náhodou, díky velké medializaci. Do registru ho zapsala jedna britská galeristka. A už za pár dnů se objevila v nabídce v Kalifornii. „Majitel malé galerie, kterému se dostala do rukou, je samozřejmě obchodník, ale protože mu nechyběla profesní etika, začal zjišťovat, jestli ta věc není náhodou kradená. Z registru kradených děl se dozvěděl, že ta fotografie patří do našich sbírek,“ vysvětlila březnovou událost H. Koenigsmarková, která může letos v klidu oslavit 40 let od svého nástupu do UMPRUM jako kurátorka a 20 let v jeho čele.

H. Koenigsmarková vystudovala dějiny umění na Karlově univerzitě v Praze. Jak poznamenala, obor se otevíral jednou za dva roky a bylo málo studentů. „My jsme nemohli cestovat, takže např. italské umění jsme studovali jen z knížek.“ Doktorát napsala na téma „Středověké poutní odznaky“, které jsou jejím velkým koníčkem. „Je to zajímavý obor, který vznikl z přirozené lidské touhy přinášet si domů malou upomínku na místo, které navštívil. Stala se z toho záliba a časem i výnosný obchod.“ Dříve poutní odznaky sbíralo jen pár odborníků, ale dnes je to badatelský obor. „Občas si koupím něco o dovolené. Nedávno jsem si přivezla úžasný úlovek z poutního místa Panny Marie Sněžné na jednom z Kanárských ostrovů. Je ve tvaru oltáříčku s křídly a obrázkem. Je to kýč, ale to je to pravé sběratelské.“

UMPRUM bylo založeno v 19. století, kdy po vzoru Londýna vyrostly v Evropě jako houby po dešti instituce, které ukazovaly vše zajímavé, co bylo průmyslově vyrobeno. Zakladatelem byla v r. 1885 tehdejší Obchodní komora a jednou z významných postav byl průmyslník Vojtěch Lanna. V r. 1906 věnoval muzeu bohatou sbírku skla. „Je to moje oblíbená postava. Jeho potomci dnes žijí v Rakousku a já měla tu vzácnou příležitost se s nimi setkat,“ doplnila H. Koengsmarková. Muzeum se postupem doby rozrůstalo a zaměstnanci mohli v klidu pracovat i v nechvalně známých 50. letech minulého století. „Muzeum nebylo nikdy politicky ovlivněné, protože se zabývalo předměty a jejich zpracováním. To nemohlo nikomu vadit. Po r. 1989 se provedlo pouze několik drobných změn.“

Pokud navštívíme dvoupodlažní stavbu, navrženou architektem Josefem Schulzem, zarazí nás možná nevelká vstupní hala. „Obzvláště v létě máme velký provoz, ke kterému ještě přispívá kavárna v přízemí. Je to naše bolavé místo,“ přiznává ředitelka, která tvrdí, že dobré řešení vstupu je základem pro orientaci návštěvníků.

Logo

Stálá expozice Příběhy materiálů byla založena v r. 2000 a její sály se otevíraly postupně až do r. 2005, kdy byla dokončena expozice hodin. Názvy jednotlivých výstav napovídají mnohé: Příběh vlákna dokumentuje vývoj v oboru módy a textilu, zatímco Umění ohně obsahuje bohatý výběr skla, porcelánu a keramiky. Součástí stálé expozice jsou také grafické práce, fotografie, knihy, hodiny, nábytek.

H. Koenigsmarková přiznává, že nemá čas na to, aby se procházela a kochala sbírkami. „Občas si ale udělám radost a provázím po výstavě významné hosty.“

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru se Stanislavou Lekešovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?