Hans Christian Andersen: Pohádka mého života

16. prosinec 2008

Životní příběh dánského pohádkáře je velmi podobný těm, které milují Američané: z velmi chudého chlapce se velkou pílí vypracoval na světoznámého spisovatele.

Účinkují: Kateřina Fixová, Václav Mareš, Alois Švehlík a Antonín Molčík
Napsal: Michal Madry
Hudba: Danuše Stuchlíková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: 2005

Asi byste jen velmi těžko hledali někoho, kdo nezná pohádky Ošklivé kačátko, Slavík, Malá mořská víla nebo Sněhová královna. Byly to právě pohádky (napsal jich bezmála 160), které mu zajistily uznání a slávu. Vedle toho ovšem psal i pro dospělé.

Připomeňme si romány Improvizátor, Jenom muzikant nebo Šťastný Petr anebo životopisnou knihu Pohádka mého života. Velkému dánskému spisovateli H. Ch. Andersenovi (2. 4. 1805 - 4. 8. 1875) tak věnujeme další zastavení v rámci cyklu Velké osudy.

autor: Michal Madry
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...