Hans Christian Andersen: Pohádka mého života

16. prosinec 2008
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Arthur Szyk: Andersenovy pohádky

Životní příběh dánského pohádkáře je velmi podobný těm, které milují Američané: z velmi chudého chlapce se velkou pílí vypracoval na světoznámého spisovatele.

Účinkují: Kateřina Fixová, Václav Mareš, Alois Švehlík a Antonín Molčík
Napsal: Michal Madry
Hudba: Danuše Stuchlíková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: 2005

Asi byste jen velmi těžko hledali někoho, kdo nezná pohádky Ošklivé kačátko, Slavík, Malá mořská víla nebo Sněhová královna. Byly to právě pohádky (napsal jich bezmála 160), které mu zajistily uznání a slávu. Vedle toho ovšem psal i pro dospělé.

Připomeňme si romány Improvizátor, Jenom muzikant nebo Šťastný Petr anebo životopisnou knihu Pohádka mého života. Velkému dánskému spisovateli H. Ch. Andersenovi (2. 4. 1805 - 4. 8. 1875) tak věnujeme další zastavení v rámci cyklu Velké osudy.

autor: Michal Madry
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová