Hans Christian Andersen: Janův přítel. Strašidelná pohádka o kruté princezně
Příběh o přátelství, lásce, vlídnosti, ale také o zlobě. Hlavní protagonista Jan (Ivan Jiřík) je bezhlavě poblouzněn krásnou, leč zlou princeznou (Ljuba Krbová). Je to ale i sebevědomý mladý muž, který ví, že zlo v dívce jeho srdce neodstraní žádný zásah shůry. Tady kouzla neplatí a zázraky se nedějí. Za svou duši si odpovídáme sami, v tomto případě princezna. Je na ní, jak se zachová... V pohádce také uslyšíte Stanislava Zindulku, Vladimíra Brabce nebo Miroslava Táborského.
V žádném výboru z díla nejznámějšího pohádkáře H. Ch. Andersena nenajdete pohádku s tímto názvem. V různých vydáních jí byly v minulosti přisuzovány různé názvy: Přítel, Dva přátelé, Přítel na cestách a další. Příběh ale v drobných obměnách zůstává stejný.
U Andersena se vždy zvláštně prolíná realistický pohled na život, k němuž neodmyslitelně patří i smrt, s hravým okouzlením přírodou a zcela obyčejnými věcmi. Přidá-li se k tomu i jeho typická jemná ironie, vznikne podivné panoptikům lidí a lidiček, jejich charakterů a neuvěřitelných situací.
Právě tento Andersenův pohled na svět se pokouší zachovat rozhlasová pohádka. K jistému posunu od předlohy ale přece jen došlo.
Kupujte na Radioteka.cz
Související
-
Hans Christian Andersen. Dětství autora pohádky Princezna na hrášku připomíná drsný horor
Jeden z největších pohádkářů světa se narodil 2. dubna 1805. Hans Christian Andersen je i po více než dvou stoletích stále nejčtenějším i nejpřekládanějším dánským autorem.
-
Hans Christian Andersen: Pohádka mého života
Životní příběh dánského pohádkáře je velmi podobný těm, které milují Američané: z velmi chudého chlapce se velkou pílí vypracoval na světoznámého spisovatele.
-
„Stejně jako Andersen jsem se celým životem prolhával,“ přiznává režisér Karel Weinlich
Legendární režisér rozhlasových pohádek v rozhovoru vzpomíná třeba, jak se z německého převýchovného tábora dostal k hitlerjugend, nebo jak se náhodou dostal k herectví.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.