Hans Christian Andersen. Dětství autora pohádky Princezna na hrášku připomíná drsný horor

Dnes by si na narozeninovém dortu zapálil rovných 216 svíček jeden z největších pohádkářů světa. Hans Christian Andersen je i po více než dvou stoletích stále nejčtenějším i nejpřekládanějším dánským autorem. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Luboš Mareček.

Jeho pohádkové knihy stojí v žebříčku nejpřekládanějších děl světové literatury na čtvrtém místě – hned po Bibli, Pinochiovi a Malém princi. Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805 v Odense na ostrově Fyn v Dánsku.

Sociální původ ho celoživotně traumatizoval

Jeho rodinné poměry ale měly do pohádky opravdu daleko, připomínaly spíš drsný horor. Na svět přišel jako syn chorého dvaadvacetiletého ševce Hanse Andersena a jeho o sedm let starší ženy Anny Marie, která neuměla číst a psát. Pocházel z velmi chudých poměrů. Celá rodina žila a spala v jedné malé místnosti. Jeho matka byla pradlena a ke sklonku života propadla pití.

Dnešní oslavenec byl podle dobových svědectví přecitlivělý, ctižádostivý a marnivý. Jeho sociální původ ho celoživotně traumatizoval a tyto duševní otřesy z mládí dávaly průchod jeho neskutečné potřebě společenského a uměleckého uznání, ale i nezdolné vytrvalosti v cestě za úspěchem.

V dalších Příbězích z kalendáře se vydáme na místo, odkud odlétáte na dovolenou. Dozvíte se, jaké kuriozity odhalila rentgenová kontrola.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související