Georges Simenon: U Kulaté báby. Rudolf Hrušínský v nezapomenutelné roli komisaře Maigreta

22. květen 2022

Začalo to jako cesta na prázdniny. Slunce. Francouzská riviéra. Azurové pobřeží... Pátrání po vrahovi ale přivede komisaře Maigreta (Rudolf Hrušínský) ze svěžího přímořského vzduchu do setmělého námořnické baru ve sklepě. Poslední přístav pro ty, co už všechno viděli, vede bodrá Jaja (Stella Zázvorková)... Výjimečný příběh z kultovní maigretovské série, která v rozhlase vznikala neuvěřitelných 22 let. Uslyšíte v něm i herecké legendy Raoula Schránila a Antonii Hegerlíkovou.

Osoby a obsazení: komisař Maigret (Rudolf Hrušínský), inspektor Boutigues (Ladislav Mrkvička), Gina Martiniová (Jana Šulcová), její matka (Antonie Hegerlíková), Jaja (Stella Zázvorková), Sylvie (Helga Čočková – Matulová), Josef (Bořík Procházka), Yan (Vlastimil Zavřel), Harry Brown (Jan Přeučil), lékař (Jiří Novotný). Dále účinkují Kateřina Pavelková, Dana Morávková, Raoul Schránil, Bohuslav Kalva, Gaston Šubert a Jiří Horák
Připravili: Jan Strejček a Jaroslava Strejčková
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Vladimír Žabkay
Zvuk: Karel Nedorost
Zvukové efekty: Jiří Binek
Zvuková spolupráce: Věra Fuksová a Josef Plechatý
Režie: Josef Hajdučík
Natočeno: v roce 1988

Protagonista románů Georgese Simenona komisař Jules Maigret se dočkal po celém světě bezpočtu rozhlasových, filmových i televizních interpretací. Poprvé byl maigretovský příběh zfilmován už v roce 1932. Rozhlasová série s Rudolfem Hrušínským ale u nás patří k těm nejslavnějším.

Rudolf Hrušínský

První její díly začaly vznikat už na začátku 70. let. Hrušínskému ale byla uprostřed práce na roztočené sérii pozastavena činnost v médiích a práci mohl dokončit až o šest let později. První krimi, ve které propůjčil detektivovi svůj hlas, s názvem Maigret a tulák se tak vysílala až v březnu 1977.

I když okolnosti dlouhých 22 let, po které série vznikala, přinášely různé změny, stěžejním režisérem maigretovek s Rudolfem Hrušínským byl právě Jiří Horčička. Připravil všechny díly s jedinou výjimkou – epizodu U Kulaté báby režíroval v roce 1988 Josef Hajdučík.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související