Gentleman Jiří Dientsbier. Kotelník, který se přes noc stal ministrem zahraničí
Jiří Dientsbier je autorem snad nejznámějšího sloganu minulých třiceti let: Návrat do Evropy! Už v prosinci 1989 svolal jako ministr zahraničí tiskovou konferenci, kde poprvé přednesl koncepci budoucí politiky. Díky novému politickému směřování byla zrušena víza s celou Evropou. Příběh z kalendáře napsala Zora Vondráčková. Moderují Jan Kovařík a Tereza Stýblová.
V kotelně jako topič měl čas psát a promýšlet mezinárodní vztahy. Za minulého režimu se ve vězení naučil pracovat s nůžkami na železo a po revoluci jimi přestřihl na hranicích dráty železné opony. Díky rozhlasovému mikrofonu zahraničního reportéra se seznámil s mnoha vysokými představiteli především západních států.
O čem bude pondělní příběh z kalendáře? Hádejte... Co se stane, když si báječnou ženskou vezme poslední kovboj, který se rád brouzdá rosou?
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
30 let od sametové revoluce
Hosté: skupina Fragile, Soňa Norisová, Kryštof Rímský, Táňa Fischerová a další. Moderuje Aleš Cibulka.
-
Před revolucí líp nebylo. Proto je tady ta kniha, tvrdí fotograf Herbert Slavík
Je spoluautorem knihy s názvem Poslední revoluce, která je odpovědí na hlasy, které tvrdí, že dřív bylo líp. Pro samotného fotografa prý byla překvapením.
-
Václav Malý: Proč si třetina pamětníků revoluce myslí, že za socialismu bylo líp
„Ne pro každého je v současnosti život lehký,“ uvažuje světící biskup pražský. „Dnes se totiž člověk musí snažit.“ Co je podle něj největším zločinem komunismu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.