Václav Malý: Proč si třetina pamětníků revoluce myslí, že za socialismu bylo líp
„Ne pro každého je v současnosti život lehký,“ uvažuje světící biskup pražský. „Dnes se totiž člověk musí snažit.“ Co je podle něj největším zločinem komunismu?
Přes 30 % pamětníků sametové revoluce si myslí, že za socialismu bylo líp. V průzkumu pro projekt Paměť národa tak odpověděl každý třetí dotázaný starší 40 let. Přesvědčeni jsou o tom častěji lidé s nižším, tj. základním nebo učňovským vzděláním.
„Ne pro každého je v současnosti život lehký. Zároveň je tu změť informací, kterou by měl člověk zpracovat. Takže to pokušení ke zjednodušování je veliké,“ uvědomuje si světící biskup pražský Václav Malý.
Umělá zaměstnanost a plat neodpovídající výkonu
„Před rokem 1989 ale byla umělá zaměstnanost. Každý musel být zaměstnán a měl nějaký plat, i když tomu často výkon neodpovídal. Dnes to tak snadné není,“ uvažuje na Dvojce Malý. „Člověk se musí snažit. Dnes se odměňuje taky podle výkonu. I to tedy působí na mentalitu u starších generací.“
„Naštěstí je teď u nás nezaměstnanost velmi nízká, jsme dokonce snad první v Evropě. Ale to neznamená, že všechno v těch pracovněprávních záležitostech je v pořádku,“ upřesňuje v pořadu Jak to vidí Václav Malý.
Největší zločin komunismu
„A taky byl jakoby klid. Zatímco dnes je opravdu nesnadné se rozhlédnout po světě. Lidé si vůbec neuvědomují, že když by se tehdy veřejně ozvali, byli by okamžitě seknuti. A zároveň děti byly rukojmími rodičů. Rodiče často mlčeli, aby jejich děti mohly studovat.“
„Největším zločinem komunismu v naší vlasti bylo, že desetitisíce nadaných lidí nemohly studovat,“ připomíná Malý. Průzkum totiž taky ukázal, že 41 % oslovených si nedokázalo vzpomenout na žádný zločin komunismu.
„A teď nemluvím třeba o ponižující proceduře, když chtěl někdo cestovat... Těch důvodů, proč ta doba byla špatná, je mnohem více než zjednodušující pohled: My jsme všichni měli zaměstnání a to základní jsme měli jisté.“
Celý průzkum ke stažení
Další témata rozhovoru: Dušičky; svatí a misionáři; kanonizace Anežky České jako předzvěst revoluce; „za komunismu bylo líp“ vs. zločiny komunismu; svěcení ženatých mužů na kněze v Amazonii.
Související
-
Grapefruity, játra a další podpultovky. Jak a co se jedlo za socialismu?
Znojemské okurky, játra nebo uherák. To byla známka luxusu. Jak se jedlo za socíku? Jak složité bylo držet kvůli nedostatkovému zboží dietu? Vzpomínáte?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.