Fialky sázíme pod stromy, na záhon i do hrnku

31. březen 2014
Rada pro tento den

Fialky z rodu violek, kam patří i macešky, vyniknou kdekoliv: na samostatných záhonech, jako doplňková výsadba k trvalkám, letničkám i keřům a stromům, vhodné jsou pro olemování záhonů a cestiček.

Pěstovat je můžeme i jako hrnkové květiny a vhodné jsou i k řezu. Malá kytička violek provoní celý byt.


Kde se jim daří

Fialkám se daří na místech s dostatkem světla, ale také v mírném polostínu. Neměly by tedy být delší dobu vystaveny přímému slunci, hlavně polednímu, které by je mohlo popálit.

Nejlépe se jim bude dařit na stanovišti orientovaném severovýchodním nebo severozápadním až západním směrem či na místě mírně přistíněném. Při výsadbách na záhonech by měly být jednotlivé rostliny vysazeny asi 10 až 15 cm od sebe.

Chceme-li fialky pěstovat na okně, vysazujeme je do květináčů s průměrem 10 až 13 cm, případně do truhlíků, asi 4 až 5 rostlin na 50 cm délky truhlíku.


Jak zalévat? Přiměřeně

Při pěstování fialek je jedním z nejdůležitějších faktorů zálivka. Fialky nesnášejí přemokření ani delší sucho. Zemina pod fialkami by měla být vzdušná a propustná, ale zároveň by měla zadržovat dostatek vláhy. Osvědčila se směs zahradní zeminy, říčního písku, rašeliny a perlitu v poměrech 2:1:1:2.

Fialky bychom měli zalévat sice dostatečně, ale tak, aby se zemina nerozbahnila, protože fialkám snadno uhnívají kořeny.
Další zálivka by měla přijít teprve, když půda začne mírně prosychat. Nikdy by však neměla vyschnout úplně.

Do květináčů či truhlíků nasypeme na dno asi 3 až 5 cm drenáže a fialky zaléváme podmokem čili do misek pod osazenou nádobou.
Také na záhonech s nepropustným podložím použijeme drenáž.

Fialky hnojíme hnojivy pro balkonové či zahradní květiny, a to asi jednou za 14 dní až tři týdny.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio