Ferrari

5. leden 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ferrari 125S

Legendární značce luxusních sportovních vozů dal jméno Enzo Anselmo Ferrari. Italský automobilový závodník a zakladatel slavné automobilky se narodil roku 1898 v Modeně.

Enza provázely fenomenální úspěchy, ale také sportovní i osobní tragédie. Jedna z nich se stala v polovině 1. světové války – jeho otec Alfredo i bratr Dino podlehli epidemii chřipky a Enzo sám unikl smrti jen o vlásek.

Původně prý chtěl být operním pěvcem nebo sportovním novinářem, ale pak se zbláznil do motorů. Po válce pracoval pro automobilku Alfa Romeo, konečně začal závodit a sbírat první úspěchy.

Enzo Ferrari

Jenže pár let nato se zamiloval a v roce 1923 se oženil s tanečnicí Laurou. Údajně svou kariéru skončil právě kvůli ní. Prý Lauře slíbil, že když mu dá syna, tak se závoděním sekne.

V synkovi se doslova viděl. Posílal ho do nejlepších škol a přál si, aby on nadějný konstruktér, jednou po něm převzal vedení firmy.

Kde se vzalo logo Ferrari?

Logo věnovala Enzovi hraběnka Paolina Baracca, matka slavného italského letce z 1. světové války. Její syn Francesco míval na svém letadle vyobrazeného koně, který se vzpíná na zadních. Enzo Ferrari ho umístil na žlutý štít, protože žlutá je barva města Modeny, a přidal písmena SF – Scuderia Ferrari.

Ferrari F360 Modena (logo)

V roce 1940 postavil Ferrari svůj první vůz. A měl obrovský úspěch. Po válce se přestěhoval z rodné Modeny do nedalekého Maranella a založil vlastní firmu – nejslavnější automobilku na světě. Auta byla drahá a Ferrari si prý budoucí majitele sám osobně a velmi pečlivě vybíral.

Na vrcholu slávy ho postihla další tragédie – milovaný syn Alfred zemřel na svalovou dystrofii. Bylo mu 24 let. Z té rány se Enzo Ferrari nikdy nevzpamatoval. Na Dinovu památku od té doby na veřejnosti nesundával černé sluneční brýle.

Ferrari, přezdívaný Il Commendatore a proslulý autoritativním stylem řízení podniku, se upnul ještě víc k práci ve firmě. Za jeho stáj startovali nejslavnější závodníci a sbírali samé vavříny. Několik z nich ale také za volantem jeho vozů našlo smrt.

Vzácné Ferrari na výstavě v Národním technickém muzeu.

Enzo Ferrari zemřel 14. srpna 1988 v 90 letech ve svém rodišti, severoitalské Modeně.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.