Expertka Denisa Hejlová: Nový ředitel ČT bude muset znovu definovat, co je veřejnoprávnost. Tlaky budou obrovské

15. květen 2025

Odvolaný generální ředitel České televize Jan Souček skončí ve funkci 30. června. Jaké dopady může mít změna vedení, zvláště v předvolebním období, kdy některé politické strany mluví o zestátnění veřejnoprávních médií? Co všechno je v sázce při hledání nového generálního ředitele veřejnoprávní televize? Expertka na komunikaci Denisa Hejlová ještě zhodnotí, jak si komunikačně počíná Vatikán a zda a kolik debat o politice patří na nedělní televizní obrazovky.

K roli veřejnoprávních médií se různé země staví různě. Podle expertky na strategickou komunikaci Denisy Hejlové by však bylo žádoucí, kdyby Česká republika nekopírovala zahraniční modely, ale našla si přístup vlastní. Právě v tom totiž podle ní odvolaný ředitel České televize Jan Souček selhal.

„Nebyl schopný definovat, co je to veřejnoprávnost. Navzdory pravidlům o reklamě bylo v ČT vysíláno hodně pořadů označených jako product placement. Co všechno je propagováno, ale nebylo vždy úplně zřejmé. Poslední kauzou byl pořad Sama doma,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí...

Budoucnost veřejnoprávních médií

Nové vedení ČT tak čeká podle Hejlové především nutnost znovudefinovat to, co se od veřejnoprávní služby očekává. „V době, kdy se nic neděje, nad tím každý mávne rukou a klidně řekne: Tak veřejnoprávní média zrušme. Když ale přijde krize typu povodně nebo covid, lidé usednou k obrazovkám, pustí si rádio a očekávají, že budou zprávy ověřené a věrohodné.“

Čtěte také

Změny by se podle všeho mohly dotknout i samotné Rady České televize, jejíž členy jmenuje ze dvou třetin Poslanecká sněmovna a z jedné třetiny Senát. Piráti chtějí otevřít téma odvolání Pavla Matochy z Rady ČT. Vadí jim jeho veřejné vystupování a nejasné vazby na podnikatele Pavla Tykače.

„Diskuse o tom, jak nastavit celý systém, se objevují naprosto pravidelně a jsou součástí debaty kolem financování. Zda vytrvat u koncesionářských poplatků, kdo je má platit, jestli i ti, kdo mají jenom mobilní telefon, anebo jestli je to jen jiná forma daně, a tím pádem není potřeba to maskovat poplatky. Je načase zamyslet se nad systémem jako takovým,“ souhlasí Hejlová.

Na všech záleží

O finálové pětici kandidátů mají radní hlasovat ve středu 11. června. Nového generálního ředitele pak chtějí zvolit 18. června. Oslovena byla i veřejnost, která má možnost do 10. června posílat otázky na uchazeče o funkci generálního ředitele.

Čtěte také

„Kandidátům není co závidět. Člověk, který jde do takové funkce, si musí být jistý v kramflecích. Bude muset odolávat velmi silným tlakům ze všech možných stran. Bude muset mít jasný plán a vůli provést zásadní reformy.“

Především ale bude muset hluboce rozumět tomu, jak média fungují. „Média jsou specifický prostor. Na jedné straně stojí novináři, kteří mají poslání, touhy a představy o tom, jak má práce vypadat. Na druhé straně jsou inzerenti a marketing, kdy i zadavatelé mají svá očekávání. Vedení musí se všemi umět vést dialog, protože na všech záleží,“ uzavírá Denisa Hejlová.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.