Josef Šlerka: Kvalitní žurnalistika je jedna z posledních hrází demokracie proti populismu valícímu se světem
Novináři a pracovníci médií z celého světa se sjeli do Hamburku na největší konferenci investigativní žurnalistiky. Jaká témata spojují jejich práci? A proč by měli začít spolupracovat i na mezinárodní bázi?
„Investigativní novináři jsou jako soukromí detektivové ve veřejném zájmu,“ stručně popisuje mediální analytik Josef Šlerka. Připomíná film Všichni prezidentovi muži o aféře Watergate, která stála za pádem amerického prezidenta Richarda Nixona.
Svět se topí v dezinformacích
Více než 1500 novinářů ze 130 zemí světa, kteří na konferenci přijeli, řeší velmi různorodé kauzy. Společným setkáním podle Šlerky silně rezonovalo minimálně jedno společné téma – krize demokracie.
„Jsme zaplaveni nejrůznějšími fake news a dezinformacemi. Dochází k elementárnímu ohrožení toho, co novinařinu dělá novinařinou – totiž pravdy,“ shrnuje. „Jsme doslova a do písmene zaplaveni zbytečnostmi a bordelem, emocemi, výhrůžkami, nenávistí… A tahle záplava dává pomalu a jistě utonout skutečné novinařině.“
Fakta, spolupráce, solidarita a prezentace
Má bezútěšná situace nějaké východisko? Podle Šlerky by jím mohla být mezinárodní spolupráce. Velký obchod dnes funguje na mezinárodní bázi, a nebudou-li novináři z jednotlivých zemí spolupracovat, nemají šanci jednotlivé kauzy usledovat.
To spolu s důrazem na fakticitu, solidaritu mezi novináři a schopností dobře zprostředkovat výsledky své práce veřejnosti by mohlo ohroženou poctivou žurnalistiku zachránit.
Úniky ze spisů nejsou investigativa
„V Česku investigativní novinařina trochu splývá s publikováním úniků z policejních a soudních spisů. Málokdy dokážeme ocenit skutečně dobrou investigativní práci. Často totiž bývá zpočátku nenápadná,“ uvažuje výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
„Přitom je to opravdu jedna z posledních hrází, kterou demokracie může postavit populismu valícímu se světem. Je to vůle vidět pod prsty těm, kteří schovávají, co skutečně dělají.“
Další témata rozhovoru: cena investigativních novinářů; záměna reakcí na sociálních sítích za skutečný politický nebo společenský vliv; kolabující trh s hudebními nosiči.
Související
-
Josef Šlerka: Investigativní novináři budou hrát v budoucnu čím dál větší roli
Na Slovensku se řeší vražda Jána Kuciaka, investigativního novináře. Přesto slovenští vládní politici ve svém tlaku na žurnalisty nepolevili, spíš naopak.
-
Agrofert, Kreml, Nagyová, ČEZ aneb Jací jsme dnes? Jaroslav Spurný vykresluje Česko od roku 1989
Jaroslav Spurný si v knize Jací jsme dnes. Česko od roku 1989 očima investigativního novináře všímá, jak se do české politiky propisuje vliv Ruska i jak eroduje demokracie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.