Expedice za vesmírným odpadem

10. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy vesmír
0:00
/
0:00

Když v roce 1957 odstartovala první umělá družice Sputnik lidskou vesmírnou éru, byla na oběžné dráze Země jediná. 

Dnes kolem naší planety obrovskou rychlostí obíhají miliony menších i větších úlomků nebo nejrůznějších předmětů. Můžou to být nefunkční družice, horní stupně raket, kabely, astronautovy rukavice nebo dokonce odloupnuté šupinky laku z družic nebo vesmírných lodí.

Budoucnost smetí

Už v 70. letech minulého století varoval před vesmírným odpadem americký astrofyzik Donald Kessler. “Podle jeho teorie se může stát, že smetí bude na oběžné dráze tolik, že začne způsobovat dominový efekt a jejich srážka přinese další tisíce nebo desetitisíce úlomků a ty zase ohrozí další a zase dojde k dalšímu rozpadu. Zatím se to ale nestalo,” vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Pokud by se podle něj tato vize naplnila, kosmonautika by nemohla nadále fungovat. Mělo by to výrazný dopad na lidstvo, na naši ekonomiku, i na náš každodenní  život, protože jsme na družicích, které obíhají po naší oběžné dráze a doslova závislí.

Jak kosmický odpad přesně vzniká, nakolik k němu přispívají komerční vesmírné projekty, a řeší současná kosmonautika “úklid” kosmického smetí na naší oběžné dráze? Poslechněte si vydání Expedice.  

autoři: Josef Kluge , Martina Rasch
Spustit audio

Související

  • Expedice za ekologií

    Expedice se vydává do hlavního města  tuzemské ekologie, do Brna, kde se nauky o životním prostředí studují a kde sídlí řada našich ekologických organizací. 

  • Expedice za Sluncem

    Slunce je zdrojem veškeré energie a je pro život na Zemi nezbytné a procesy, které na něm probíhají, ovlivňuje naši planetu víc, než si myslíme. A ovlivňuje i nás.

  • Expedice do kosmu

    Člověk podnikl další krok k prozkoumání kosmu: americká NASA úspěšně dopravila na Mars průzkumného robota, který se jmenuje Perseverance neboli Vytrvalost.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.