Expedice za Sluncem
Slunce je zdrojem veškeré energie a je pro život na Zemi nezbytné a procesy, které na něm probíhají, ovlivňuje naši planetu víc, než si myslíme. A ovlivňuje i nás.
Sluneční záření sice k životu potřebujeme, ale nadměrné vystavování se Slunci nám může škodit, a zejména naší pokožce a očím. Kdo začal Slunce a jeho vliv na život na Zemi jako první zkoumat? Jak se slunečními parsky žili a jak se před nimi chránili naši předkové v 18. a 19. století?
Jak odolávali horku a proč byla míra opálení sociální status? Kdy se objevily první případy rakoviny kůže, co přesně ji způsobuje a jak je možné, že se projevuje až po dvaceti letech a může metastázovat až do mozku? Jak vypadá nejmodernější léčba? A jak bychom měli žít se sluncem tak, abychom se nespálili a nezpůsobili si onkologické onemocnění, ale naopak využívali všech výhod Slunce - od zlepšení nálady a tvorbu serotoninu až po produkci vitamínu D?
O tom všem v Expedici, kterou povedou vedoucí Slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR Mgr. Miroslav Bárta, Ph.D.; ředitel Národního ústavu lidové kultury PhDr. Martin Šimša, Ph.D.; dermatolog prof. MUDr. Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dermatoložka MUDr. Eva Harapátová z Medicom Clinic.
Související
-
Expedice za čistým vzduchem
Přemýšleli jste někdy nad tím, co dýcháme venku i uvnitř budov? Rozhodně to není jen kyslík.
-
Expedice do světa lidské kůže
Orgán, který nás chrání i zdobí, a přesto se k němu velmi často chováme macešsky: naše kůže.
-
Expedice do kosmu
Člověk podnikl další krok k prozkoumání kosmu: americká NASA úspěšně dopravila na Mars průzkumného robota, který se jmenuje Perseverance neboli Vytrvalost.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka